ראיון עם מנכ"ל להב"ה בנצי גופשטיין

מי אתה בנצי גופשטיין?

למדתי בישיבת הרעיון היהודי של הרב מאיר כהנא הי"ד, יליד שנת תשכ"ט, אב ל 8 וסב לנכדים. נשוי לענת ששותפה בפעילות למען בנות ישראל. במהלך השנים האחרונות מתעסק בהצלת בנות שהיו בקשר עם גוים.

מה היה הרקע להקמת להב"ה? לשם מה הוקם הארגון?

הקמנו את ארגון להב"הלמניעת התבוללות בארץ הקודש. לאחר שעם הפעילות שפעלתי למען הצלת בנות ישראל הרגשתי בצורך ל"הקדים תרופה למכה", להגיע לבנות לפני שהן מגיעות לכפרים. ולעשות הכל שלא יגיעו להתבוללות ע"י העלאת המודעות לסכנת ההתבוללות, לנסות ולהתריע על ההתבוללות במקומות בהם היא נפוצה: סופרמרקטים וחנויות המעסיקות בני מיעוטים, בנות המשרתות שירות לאומי ביחד עם גוים, חופי הים ובמקומות בילוי בערים.

בעבר סיפורי ההתבוללות שהיו מגיעים אל אוזננו היו ברובם מנת חלקם של יהודי הגולה, אשר מטבע הדברים נחשפו והושפעו מתרבות הגויים שבקרבם חיו, אולם בשנים האחרונות תופעת ההתבוללות מתרחשת אף כאן, בארץ הקודש, בממדים שלא נשמעו כמותם מעולם. ארגון להב"ה, , הצליח כבר להגיע ולהציל אלפי בנות, ובכל יום אנחנו מקבלים פניות נוספות.

בשירות הלאומי בלבד, הגיעו אלינו עשרות מקרים של בנות שהכירו ויצאו עם גוי במהלך השירות. כל בת מביאה לנו מידע על עוד מספר בנות.

איך מגיעים אליכם הדיווחים אודות קשר המתרקם בין יהודיה וערבי? ומה התהליך שאתם עוברים למניעת הקשר?

‫אנחנו לא מחכים לקריאת עזרה של הבנות אלא מגיעים אליהם לפני, רוב הפעמים פונים אלינו בני המשפחה או חברות טובות, הקמנו קו טלפון 079-9130000 המקבל פניות 24 שעות. כמו כן הפניות זורמות במשך כל שעות היממה באתר בווטסאפ ובפייסבוק.. ברגע שאנחנו מקבלים את הידיעה אנחנו פועלים לגלות את כל הפרטים האפשריים על אותה הבחורה, ברוב המקרים הבנות לא משתפות פעולה ולא רוצות להפסיק את הקשר ולכן אנחנו מפעילים פעילים שאנו קוראים להם "קוסמים" שמגיעים לאותה הבחורה במקומות הלימודים או העבודה שלהן ומשכנעים אותן לעזוב את הגוי.

אנו מפעילים בשטח אנשי מקצוע רבים אשר תפקידם להלך ברחוב ולזהות את ה´קרבן´ בטרם הוא נופל ברשת. או אז מתחילה העבודה הקשה של השכנוע, אנחנו מסבירים לאותה בחורה מדוע לא כדאי לה לקשור קשר שכזה, ומה המחיר שתצטרך לשלם במידה ולא תקשיב לעצתם.

אנו ‫לא מוותרים על אף בת ישראל, ומתייחסים לכל בת כאילו שהיא הבת הפרטית שלנו ‫גם אם היא נשואה כבר לערבי‫ ויש להם ילדים משותפים, אנו ‫מתאמצים לשכנע אותה לשוב לעמה.

אנחנו יוזמים הרצאות בבתי ספר קהילות ומתנסי"ם כדי לדבר על התופעה, בכל הרצאה בסופה ניגשות אלינו בנות ומספרות לנו על עצמן או על בנות אחרות שיוצאות עם גוים.

אנחנו מנצלים את כלי התקשורת ואת הרשתות החברתיות כדי לדון בתופעה, לאחר כל ידיעה אנחנו מקבלים מבול של פניות לעזרה. אם יש כאלה שמתחזים ליהודים ומפילים ברשתם בנות אנחנו דואגים להפיץ את שמם של המתחזים כדי שבנות אחרות תיזהרנה. במקומות שיש תופעה שחוזרת על עצמה אנחנו מפרסמים ופונים לאותם המקומות כדי להזהיר ולהציל. בכל מקום שניתן אנחנו פועלים להעלאת המודעות לתופעה.

תוכל לספר לנו סיפורים קצרים על הצלחות?

את הפניה על נ. קיבלתי לפני חודש, אמא בוכיה התקשרה אלינו שהבת שלה עומדת לפני חתונה עם ערבי, אותו הכירה בעבודה כקופאית באחת מרשתות השיווק בירושלים "התייאשתי, ניסיתי הכל, אני לא יודעת מה לעשות". התברר שלמחרת הנערה מגיעה לחתונה באיזור המרכז, הפעיל שלנו הגיע למקום מצוייד בתמונת הבחורה, השתתף בחתונה בתור מלצר, ולאחר מכן התחיל שיחה "אקראית" עם אותה הבחורה, לאחר מספר שעות של שיחה, החליטה אותה בחורה לבטל את החתונה ולנתק את הקשר עם אותו ערבי.

את המקרה של ה. אנחנו מלווים מספר שנים, היא יצאה מהערבי אך לאחר שנה היא חזרה אליו שוב, כעבור שנתיים עם 2 ילדים היא פנתה אלינו שנית לעזרה, שאלנו את הרב ליאור והוא פסק לנו שחייבים לעזור לה שנית כדי להציל את הילדים, העברנו אותה לדירת מסתור באחד היישובים, וברוך ה' היום היא השתקמה לחלוטין ועוזרת לנו בהצלת בנות אחרות, היום כאשר אנחנו רואים את בנה שלומד בגן דתי, הולך עם כיפה וציצית לגן אנחנו יודעים שהצלנו עוד עולם ומלואו.

רק לאחרונה טיפלנו בסיפור מעציב על יהודייה תמימה מבית מסורתי, שהכירה את ה´תכשיט´ שלה באתר שידוכים מסוים, שאינו מפוקח ומבוקר. מדובר בדרוזי שהתחזה ליהודי, והם היו שנה בקשר. כשגילתה שהוא דרוזי, היה זה מאוחר מדי. היא התאהבה בו עד עמקי נשמתה, ונדרשה מאתנו עבודת שכנוע לא קלה כדי להוציא לה אותו מהראש.

האם תוכל לאפיין את הבנות שנופלות ברשת?

פעם היה מקובל שרוב הבנות מגיעות ממשפחות קשות יום שמגיעות למצב הזה, היום לצערי המצב אינו כך יש הרבה בנות בני טובים מאולפנות, בתי יעקב, ישובים והתנחלויות.

50 % מהבנות הללו אכן מגיעות מבתים עם ‫בעיות בבית. אך %50 הנותרים ‫– אלו בנות המגיעות מבתים טובים ורגילים – ‫חילוניים, מסורתיים, דתיים וחרדים.

 

איך משקמים את הבנות שחילצתם? אתם שומרים איתן על קשר?

לאחר השכנוע קודם כל אנחנו משיבים ליהדות את הבנות שהתאסלמו. יש לנו דירות חירום שבהן אנחנו שמים את הנשים והילדים לטיפול ראשוני . אנו ‫מלווים אותה עד החתונה ואפילו אחרי… יש ‫בנות שמרגישות מסכנות ואומרות לנו שאין ‫להן סיכוי להיות בקשר זוגי עם יהודי כי הן היו ‫עם ערבים, אך ברוך ה' לאחר שנה שנתיים כל הבנות משתקמות מוצאות בחור יהודי מתאים ומקימות משפחה, וזו השמחה הגדולה ביותר שלנו.