אדם – ילד יהודי או ערבי?

אדם – ילד יהודי או ערבי?

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

אדם – ילד יהודי או ערבי?

את הטור הנוכחי ואת הטורים הקרובים, נקדיש לילדים. הילדים של הזוגות המעורבים; ילדים הקרועים בין עולמות שונים, וחולקים זהויות דתיות ולאומיות סותרות. מדי שבוע, ניגע בסיפור אחר. השבוע, יהיה זה סיפורה של יעל, ובנה אדם (שמות בדויים).

על ההיכרות של יעל עם איברהים לא נרחיב. בקצרה: היא הכירה אותו בעיצומה של תקופה קשה בחיים, ולמרות שנים שכללו אלימות והשפלה מצידו, הם התחתנו והביאו ילד לעולם. קצת אחרי החתונה יעל פנתה לארגון להב"ה. היא עדיין לא רצתה לעזוב, רק רצתה אוזן קשבת למצוקותיה.

ארבע שנים אחרי החתונה, יעל החליטה להתגרש. זה קרה אחרי שאיברהים שלף סכין, ונופף בה לעברה באיום. היא התקשרה לאשתי ענת, שליוותה אותה מטעם להב"ה, והודיעה לה כי היא עוזבת את הבית. היא נסעה לגור אצל חברה בכפר סבא, והחל מאותו היום, החל המאבק על אדם.

יעל פתחה תיק גירושין בבית המשפט, לצד הליך השבה ליהדות שעברה בהצלחה בליווי אשתי. היא קיבלה עורכת דין ערבייה מטעם הסנגוריה, שבמקום לסייע לה, ניסתה לסגור עם איברהים עסקה מאחורי גבה, כביכול בשמה: הילד יהיה אצלה עד גיל 5, ומאז, יהיה לעד אצל אביו. כשיעל גילתה זאת היא פיטרה אותה, ומינינו לה עו"ד מקצועית מטעם להב"ה.

בהסדרים הראשוניים נקבע כי בשל התמכרותו של איברהים לסמים ואלכוהול, אדם ישהה אצל יעל, ויגיע לבקר את אביו פעם בשבוע. כך היה במשך שנתיים. אולם הנסיעות השבועיות הארוכות הקשו מאוד על אדם ופגעו בו. יעל סיפרה כי בכל פעם בה היה חוזר מביקור אצל אביו, הוא בכה ושאל אותה: 'אמא, אני יהודי או ערבי'? היא הייתה מחבקת אותו בדמעות, ואומרת לו שתמיד היה ותמיד יישאר יהודי.

יעל ביקשה לעשות שינוי בהסדר הקיים, לטובת הילד, אך איברהים, בתגובה, ביקש לפתוח מחדש את כל הסדרי הראייה; באופן אבסורדי וחסר תקדים, הסכים ביהמ"ש להסיר מעל איברהים את כל ההגבלות שהוטלו עליו עד כה. ואז הגיעה רעידת האדמה: השופט אף קבע כי בכל החגים המוסלמים ישהה אדם אצל אביו, ואילו בחגים היהודים – תתבצע חלוקה בין יעל לאיברהים. הסיבה, לפי השופט: 'הילד צריך לפתח הזדהות עם התרבות והדת של האב'. התרבות והדת של יעל, לעומת זאת, פחות עניינו אותו.

***

לאחר ההחלטה השערורייתית, החלטנו לשכור עבור יעל שני עורכי דין נוספים, לצורך הגשת ערעור על ההחלטה המקוממת. אין לנו כוונה לוותר בסיפור הזה: ההחלטה שתתקבל בערעור לא תקבע רק את הסדרי הראיה החדשים, אלא גם את גורלו של אדם: ילד יהודי, או ח"ו ערבי?

לדיווחים ולתרומות: 074-7871390

להערות: [email protected]

 

מקור: עלון השבת "מצב הרוח"

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה