אזלת יד: הבריחה של ש' ממעון 'מסילה' אל בגיר ערבי

אזלת יד: הבריחה של ש' ממעון 'מסילה' אל בגיר ערבי

אזלת יד: הבריחה של ש' ממעון 'מסילה' אל בגיר ערבי

קטינה בסיכון שחסתה עד לא מזמן במעון הסגור 'מסילה' ברחה אל ערבי בגיר איתו ניהלה קשר. להב"ה: "זו לצערנו לא הפעם האחרונה שנערות בסיכון בורחות מהמעון היישר אל ערבים"

לפני כחודש, ש', קטינה בת 17 אשר ניהלה קשר עם ערבי בגיר, ברחה ממעון 'מסילה' שבמושב אורה בו טופלה עד לא מזמן, אל ערבי בגיר איתו ניהלה את קשר. יש לציין כי 'מסילה' מוגדר כמעון לנערות בסיכון גבוה, אך מתאפשרת יציאה מתואמת של הבנות החוסות בו.

חברותיה פנו עם פרטי המקרה למשטרה, וזו השיבה כי המקרה יועבר לטיפול. במשך כחמישה ימים מפניית חברותיה, לא איתרה המשטרה את ש'.

במשך זמן זה, הצליחו חברותיה של ש' ליצור עמה קשר וניסו לשכנע אותה לשוב למוסד, וזו מסרה להם כי היא מתלבטת אם לעשות כך, בשל אלימות אותה היא סופגת מהערבי איתו היא מנהלת את הקשר.

לאחר חמשת ימים אלו, פנו החברות לסיוע ארגון להב"ה. בלהב"ה פנו למשטרה, ואף עירבו גורמים פוליטיים לטיפול בנושא. בלהב"ה טוענים כי בתוך 48 שעות מהתערבותם, המשטרה עצרה את הערבי הבגיר שאיתו ניהלה קשר ואיתרה את ש' במועצה המקומית תל שבע.

לאחר שהמשטרה יצרה קשר עם גורמי הרווחה, ש' הועלתה על מונית למעון במושב אורה, לטענת להב"ה מבלי לפקח על כך שהנסיעה עוברת בשלום. במהלך הנסיעה, פתחה ש' את דלת המונית, ונמלטה מהרכב.

ש' שוב נעדרה במשך כשבועיים נוספים, בהם בלהב"ה טוענים כי לא חיפשו אותה. לאחר שבועיים בלהב"ה פנו בשנית למשטרה והחלו להפעיל לחצים באמצעות גורמים פוליטיים. לאחר מכן ש' אותרה בשנית והוחזרה למעון 'מסילה'.

"נערות בסיכון בורחות לידי ערבים איתן הן מנהלות קשר"

בארגון להב"ה מותחים ביקורת חריפה על חוסר האכיפה השורר במעון מסילה, המוגדר כמוסד סגור: "זו אינה הפעם הראשונה ולצערנו גם לא האחרונה שנערות בסיכון בורחות מהמעון היישר אל הערבים איתן הן מנהלים קשר פסול ואסור, על אף שהוא מוגדר כמוסד סגור, ממנו אסור למטופלות לצאת".

"דו"ח מבקר המדינה כבר ביקר באופן חסר תקדים את התנהלות המעון ואת המתרחש בו, אך לא נעשה במקום כל שינוי. משרד הרווחה ישן בעמידה. אנחנו קוראים לרווחה לקחת אחריות על אותן נערות שהפכו להפקר ואף אחד לא נענה באמת למצוקתן".בלהב"ה מוסיפים, ומותחים ביקורת על המשטרה: "לא ייתכן שהדרך היחידה בה המשטרה מואילה בטובה לפעול היא רק כאשר נעשית התערבות של גורמים חיצוניים. ואולם כאשר המשטרה סוף סוף פועלת, ומאתרת את הנערה – במקום לדאוג באופן מלא להשבתה למוסד הסגור, היא שולחת אותה באופן רשלני באמצעות מונית, כאשר היא יודעת היטב שהיא עשויה לברוח בשנית".

"לצערנו הבריחה הבאה של ש', ושל מטופלות נוספות ב'מסילה', היא עניין של זמן בלבד. הגיע הזמן שמדינת ישראל תתעורר".

יש לציין כי ממידע שהגיע לסרוגים אודות נהלים להשבת 'חוסה בבריחה', לא מוטל על המשטרה להשיב את הבורחת הישר אל המוסד ממנו יצאה, אלא על גורמי הרווחה איתם המשטרה יוצרת קשר לאחר איתור החוסה.

"מתייחסים במלא כובד ראש"

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל מתייחסת במלוא כובד הראש ומטפלת בכל תלונה או מידע בתחום זה, כשתיקי החקירה מנוהלים באופן מקצועי ויסודי, בשיתוף פעולה מלא עם כלל הגורמים וגופי האכיפה הרלוונטיים".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר: "מדובר בנערה שיצאה מהמעון לחופשה שתואמה מול גורמי הרווחה בקהילה. לאחר שלא שבה מהחופשה, הוגדרה כבורחת והועבר דיווח לגורמי הרווחה ולמשטרת ישראל. הנערה אותרה והושבה למעון ושוהה שם כעת".

 

מקור:

https://www.srugim.co.il/?p=472587

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה