מדי לילה בשבוע האחרון נרשמות הפרות סדר ועימותים באזור שער שכם ומרכז העיר בבירה במקביל לתפילות הרמדאן. הלילה (בין שלישי לרביעי) התפתחה קטטה בין עשרות צעירים יהודים לערבים בכיכר צה"ל בעיר והמשטרה נאלצה להתערב כדי להפריד בין הצדדים. ברחובות העיר נשמעות קריאות "מוות לערבים" ומדי לילה מתרחשים מקרי אלימות שכוללים יידוי אבנים, ירי זיקוקים ותקיפת שוטרים מצד הצעירים הערבים שמגיעים לאזור הר הבית.

 

מחר צפויה להתקיים תהלוכה של פעילי ארגון הימין להב"ה ובתיעוד מקבוצות סגורות של הפעילים שהגיע לידי N12 – הם מצהירים כי בכוונתם לפעול באלימות. אחד הפעילים מציע למשתתפים להגיע לאירוע עם אלות: "הסיוט הכי גדול של הערבים זה להיתקל בקבוצה של אנשי 'כך' עם אלות. הם מבינים כוח – אם ישברו להם את העצמות, הערבים יפסיקו להתעסק עם יהודים".

בתגובה עונה לו פעיל אחר: "מי צריך אלות – אנחנו צריכים לדעת קרב מגע ב-100 אחוז ולתת מקומות יבשות, לפגוע במקומות רגישים וזה מספיק". פעילי "עוצמה יהודית" שיתפו תיעודים שפורסמו ברשתות החברתיות בהם נראים צעירים ערבים מתנכלים לחרדים וליהודים באזור שכם וכתבו בתגובה: "יהודים נוקמים – הגיע הזמן". פעיל נוסף כתב: "מערכת המשפט הפקירה יהודים במסווה של בני מיעוטים – רק בכוח הם מבינים".

בתוך כך, המרכז הרפורמי לדת ומדינה פנה היום במכתב לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה ולמפכ"ל המשטרה ובו הזהיר מפני הצעדה מחר: "הצעדה שבכוונת ארגון להב"ה לקיים מחר היא חלק משרשרת עצרות שבמהלכן נקראו קריאות מסיתות במטרה ללבות את השנאה נגד הציבור הערבי. אירועים אלה מידרדרים לעיתים קרובות לאימות קשה וחמורה כנגד ערבים. נבקש מהמשטרה לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להגן על תושבי העיר".

בהודעה שפרסם ארגון להב"ה נכתב: "המשטרה מפקירה את תושבי ירושלים ולכן נגיע מחר לשער שכם למחות על אוזלת היד מול הטרור הערבי". יו"ר הארגון בנצי גופשטיין מסר: "הגיעו מים עד נפש. רק לפני שבוע חגגנו את יום העצמאות, את היותנו עם חופשי בארצנו אבל במקום זאת הפכנו להיות עם נרדף. נגיע לשער שכם עם דגלי ישראל וללא פחד".

העימותים והפרות הסדר בין יהודים וערבים בירושלים וביפו הפכו השבוע לדבר שבשגרה, כשהתיעודים הרבים שמגיעים מהאירועים השונים מתדלקים עוד ועוד את השטח. בעקבות המצב המחריף, המשטרה מתכוונת לתגבר את כוחותיה ברחבי העיר הערב ומחר כדי למנוע הסלמה נוספת.

פורסם באתר מאקו https://www.mako.co.il/news-israel/2021_q2/Article-30ab2d04924f871027.htm?sCh=31750a2610f26110&pId=173113802