איזהו עשיר?

איזהו עשיר?

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

 

איזהו עשיר?

 

זהו עוד אחד מיני מקרים רבים של מצוקת הדור השני להורים המתבוללים בו אנו מטפלים בלהב"ה: אמא יהודיה, אבא ערבי, וילדה יהודיה בתווך. לא נעסוק בטור זה בהיווצרות הקשר ביניהם, שבחסדי השם כבר הסתיים, אלא במאבק שסיום הקשר הזה יצר: המאבק על הילדה; המאבק החשוב והצודק כל כך להשאיר את אותה ילדה במשמורת הבלעדית של האם, ובכך, בעצם, להשאיר אותה יהודיה.

 

במסגרת המאבק המשפטי, נדרשנו להגיש בשבוע שעבר בקשת רשות ערעור לבית המשפט, על מנת שהחזקה על הילדה תהיה בידי האם, כאמור. הגשת בקשה שכזו מצריכה הפקדה מיידית של סכום כסף רב בבית המשפט, סכום שלא היה בידינו בעת הזו. יש לציין כי מדובר בפיקדון, המוחזר לאחר כמה חודשים על ידי בית המשפט.

 

פניתי לכמה וכמה בעלי ממון שאני מכיר בבקשה לסיוע, תוך שאני מציין בפניהם שלא מדובר בתרומה, אלא בסכום כספי שיוחזר להם בהמשך, כאשר אני יודע היטב שעבורם מדובר בסכום פעוט של ממש. אך כל אחד מהם, מסיבתו המוצדקת שלו, סירב בנימוס לעזור בעת הזו. בשלב הזה הייתי אובד עצות, ולא הצלחתי לחשוב מאין ניתן להשיג את הסכום – שהדחיפות להשיגו הייתה רבה. אך ישועת השם כהרף עין: לפתע קיבלתי שיחת טלפון מיהודי יקר, איש פשוט שעובד למחייתו, ותורם לנו בהוראת קבע צנועה מידי חודש. כמה ימים קודם לכן, שיתפתי את אותו יהודי במקרה, ובפרטי הבקשה הדחופה שנדרשנו להגיש. לא האמנתי שהוא התקשר אליי לשם כך. אבל הוא הודיע לי בהתרגשות ובחגיגיות כי הוא חסך במשך זמן רב סכום כסף, שהוא לא זקוק לו כרגע, והוא יעביר אותו בשמחה עבור הערעור, ויקבל אותו בחזרה, בעוד כמה חודשים, כמובן, כשהוא יושב מבית המשפט.

אותו יהודי, איך לומר זאת, הוא אינו עשיר בלשון המעטה. אמרתי לו שאולי כדאי לחכות, ושאני אמשיך לנסות להשיג את הכסף בדרכים אחרות. אך הוא היה איתן בדעתו ולא היה מוכן לשמוע: "אתה צריך את הכסף הזה עכשיו, לא אני. אני מעביר לך אותו עכשיו ויהי מה", אמר לי.

 

***

הכסף הועבר, בקשת רשות הערעור הוגשה, ואנו כולנו מתפללים להצלחה במשפט ולכך שהילדה תגדל כיהודיה. מוסר ההשכל מהסיפור הקטנטן והמופלא הזה, הוא שדווקא היהודים הפשוטים, אלו שאין להם כסף רב ורחוקים מלהיות עשירים, ומתפרנסים למחייתם בצניעות, אך עם לב יהודי חם, ונשמה יהודית, ומקדישים רבות מכספם המועט עבור הצלתם של ילדים יהודים – הם הם העשירים באמת. משום שלהיות עשיר אין פירושו רק להיות בעל ממון רב, אלא כדברי חז"ל: "השמח בחלקו". ואנו נוסיף: ועושה בחלקו שימוש נכון ובריא, שמציל נפשות יהודיות כפשוטו. שבת שלום.

 

לדיווחים ותרומות: 074-7871390
להערות: [email protected]

 

פורסם בעלון השבת 'מצב הרוח'

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה