אין שום ייאוש

אין שום ייאוש

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

אין שום ייאוש

"אין שום ייאוש בעולם כלל", קבע רבי נחמן מברסלב. זו אמירה שהפכה לנפוצה ונאמרת כדבר שבשגרה, אבל מעטות הפעמים בהן אנו זוכים לחוות אותה על בשרנו באמת.

 

במהלך הפסח נפגשתי עם א', צעירה יהודייה שנמצאת בקשר זוגי של למעלה מ-5 שנים עם ערבי. אל א' אנחנו מנסים להגיע עוד מימי ראשית הקשר, כאשר היה בחיתוליו. ניסינו להגיע אליה באמצעות שליחים, ובדרכים שונות נוספות (כמובן, על פי חוק בלבד וללא הטרדות כלשהן), אך כלל הניסיונות הללו עלו בתוהו. כל ניסיון נדחה, ותמונת המצב העגומה בישרה בשורה אחת: זה מקרה אבוד. לא נראה שקיים סיכוי כלשהו שהקשר הזה ייפסק.

 

למרות זאת, לאורך השנים, המשכנו לנסות – ובשבוע שעבר, מאמצינו נשאו לראשונה פרי. א' הסכימה להיפגש איתי ועם רעייתי ענת, ראש מערך הטיפול בבנות בארגון להב"ה. עצם קיומה של הפגישה היוותה הישג עצום, כאשר גם אליה הגענו נטולי ציפיות. אך כפי שלימדונו חז"ל, 'הבא ליטהר – מסייעין בידו': בתום הפגישה, הארוכה והמרגשת, שכללה גם הרבה דמעות, הודיעה לנו א' כי החליטה באופן סופי לעזוב את בן זוגה הערבי.

 

אולם המשפט שנחרט בזיכרוני ונשאר איתי הרבה אחרי הפגישה, היה משפט אותו אמרה א' במהלכה: "אף פעם אל תתייאשו מאף אחד. הסיבה שבגללה הייתי עד היום איפה שהייתי, היא בגלל שאף אחד לא באמת העניק לי אוזן קשבת, ולא דיבר איתי. אם היו מדברים איתי ונותנים לי את המענה למצוקות שלי כמו שאתם נתתם לי היום – הקשר הזה היה מסתיים כבר לפני כמה שנים".

זהו יסוד ועיקרון עצום, אותו יש לאמץ כדרך חיים, ולא רק בנוגע לבנות מתבוללות: אסור להתייאש מאף יהודי, אף פעם. גם אם מדובר במישהו או מישהי שירדו לשאול תחתיות, והמצב נראה חסר תקנה, אל תתייאשו. זה נכון לגביי הורים שילדיהם סרו מן הדרך וזה נכון לגביי מורים שתלמידיהם אינם צועדים בתלם; הורים, הילד שלכם הידרדר, מסתובב עם חברים מפוקפקים והפך לבלתי נסבל? אל תתייאשו ממנו. אל תניחו לו להידרדר עוד ועוד. הושיטו לו יד. מורים, תלמיד שלכם מקבל ציונים נמוכים מאוד, לא משתתף בשיעורים, ומתנהג כמו פרא אדם? אל תניחו לו לשקוע בבוץ. שבו איתו, דברו איתו, גלו מה מציק ומפריע לו. אתם גלגל ההצלה שלו.

 

אם נאמץ כולנו את העיקרון "אין שום ייאוש בעולם כלל", ונחיל אותו על כל יהודי – נהפוך במהרה את מדינת ישראל ואת העולם כולו למקום מתוקן יותר, טוב יותר ובריא יותר, ובעיקר מלא תקווה. זה תלוי בנו.

 

לדיווחים ותרומות: 074-7871390
להערות: [email protected]

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה