נתניהו ובנו יאיר - "סבו של יאיר נתניהו מתהפך בקברו"

נתניהו ובנו יאיר (צילום ארכיון: פלאש 90)

בעקבות הפרסומים הבוקר (ראשון) לפיהם בנו של ראש הממשלה נתניהו – יאיר, נמצא בקשר זוגי עם סנדרה לייקאנגר, נכרית בת 25 המתגוררת בסקנדינבית שבנורווגיה, יצאו ארגונים הנלחמים בהתבוללות בהתקפה חזיתית נגד קיומו של הקשר.

"מר נתניהו", כתב פעיל הימין בנצי גופשטיין במכתב לראש הממשלה, "גדלת וחונכת בבית יהודי-ציוני, אביך – פרופ' בנציון נתניהו ז"ל, שהיה יהודי וציוני בעל זכויות רבות הטביע בך ואף בבניך את הערכים היהודיים ציוניים. קשה להאמין שדווקא אצלך בבית, תיכנס בדלת הקדמית, ההתבוללות".

"ההשלכות של מעשיו של בנך, אף שהוא לכאורה, אדם פרטי, הן מרחיקות לכת, הן לגבי משפחתך באופן אישי, הן בפן הלאומי-מדיני" כתב גופשטיין.

"במישור האישי", מציין יו"ר ארגון להב"ה, "ילדיו-נכדיך, כפי שאתה בוודאי יודע – לא יהיו יהודים, שמם אולי יהיה נתניהו, אך נתניהו הגוי. במישור הלאומי – מדובר בבנו של ראש ממשלת ישראל, מדינתו של העם היהודי, המצטרף, כמו כל מתבולל  כפי שקבעה ראש ממשלת ישראל, גולדה מאיר, לששת המליונים. איזו דוגמה, מהווה בנו של ראש ממשלת מדינת היהודים, המשקיעה מליונים במניעת ההתבוללות בחוץ לארץ, ליהודי העולם. שיתהו, מדוע ישנה בעיה אצלנו, שעה שההתבוללות מתרחשת בביתו של ראש ממשלת מדינת היהודים".

לקראת סיום המכתב בחרו בארגון להקצין את תגובתם: "אביך פרופ' בנציון נתניהו, מתהפך בקברו, על מעשהו של בנך. הוא ודאי לא חלם שהמשך מורשתו ומשפחתו המפוארת, תיגדע על ידי מי מנכדיו, כשיתחתן עם גויה".

"אל תחשוב שהליך גיור שתעבור גב' לייקנגר, יהפוך אותה ליהודיה ויכשיר את הקשר", הם מציינים. לדבריהם ,"על פי היהדות, על פי המסורת מזה דורות, לגיור לשם נישואין, גיור שלא בא מרצון אמיתי וכן מצדו של הגוי, אין לו כל תוקף, והגוי יישאר גוי כפי שהיה".

"אנו פונים אליך, "כל ישראל ערבין זה לזה", בבקשה למנוע את הקשר הזה. אנו מצידנו נשמח להיפגש איתך ולערוך חוג בית בבית ראש הממשלה, להסביר את עמדת היהדות, ועל מנת לסייע לכם בניתוק הקשר". נכתב בסיום המכתב.

בשיחה עם "כיכר השבת" מסביר גופשטיין כי התגובות הבוקר הביאו אותו לחשוב שישנם "צבועים" בעם היהודי: "לצערי נוכחתי לדעת שרוב היהודים הם גזעניים. משום שברגע שאני מדבר נגד התבוללות עם ערביות – כולם אומרים אתה צודק, אבל ברגע שמדובר במקרה כזה כולם אומרים למה אתה מתערב?".

יו"ר הארגון תוקף חובשי כיפות סרוגות שלדבריו לא הביעו את דעתם בנידון, וזאת לטענתו עקב חששם מנתניהו: "לצערי דוגמה כזאת של ראש ממשלה שהולך ברגל בשבת אבל נותן לגיטימציה לבן שלו להתבולל – זהו הדבר שמשמיד את המדינה היהודית. הציבור הדתי שותק, חברי הכנסת הדתיים לא מדברים על זה. לצערי אנחנו היחידים שצועקים את האמת ואנחנו נמשיך לצעוק את האמת".

"בקצב הזה אנחנו ניעלם מהמפה ואני מקווה שחברי הכנסת דתיים וחרדים ישמיעו את דעתם". הוסיף.

בעיתון הנורווגי בו נחשף הקשר בין השניים, אף התפרסמו הבוקר תצלומים משותפים של השניים בטיולים במדינה הצפונית. השניים הכירו במהלך לימודים משותפים במרכז הבינתחומי בהרצליה שם לומדת הצעירה תקשורת ויזואלית.

סנדרה מגיעה מהעיירה גרימסטאד השוכנת בדרום מערב נורווגיה ונחשבת למעוז של הבורגנות הנוצרית השמרנית מה שכלל לא הפריע לאביו של יאיר, ראש הממשלה בנימין נתניהו, להתגאות במהלך פגישה עם עמיתתו ארנה סולברג ראש ממשלת נורבגיה, על הקשר שמקיים בנו עם הצעירה תושבת מדינתה.

למקור