בת 15 נעדרת – "חוששים שהיא ברהט"

בת 15 נעדרת – "חוששים שהיא ברהט"

קטינה בת 15 תושבת הדרום נעדרת מאז יום ראשון האחרון וקיים חשש לחייה.

מדובר בקטינה האמורה לשהות בצו בית משפט במוסד חסות הנוער של משרד הרווחה. הקטינה יצאה לחופשה לשבת אך לא שבה למוסד ביום ראשון ומאז נעלמו עקבותיה.

בני משפחתה חוששים כי הקטינה נמצאת ברהט, וזאת לאור מידע שקיבלו. לקול היהודי נודע כי הקטינה נמצאת בקשר עם מספר צעירים ערבים ובדואים.

אמש הוכנסה לטפל במקרה מחלקת הטמיעה של ארגון "אור לאחים" וכן ארגון להב"ה. המשטרה חוקרת את ההיעדרות ופרסמה הודעה על היעדרות הקטינה, אך עד כה היא טרם אותרה ובני משפחתה חוששים לחייה.

יש לציין כי לאחרונה מצאה את מותה בנסיבות קשות מרים פרץ ז"ל, קטינה מירושלים שהמתינה לכניסה למוסד של הרווחה, ובמקום להגיע למוסד נמלטה. היא אותרה ללא רוח חיים בדירתו של עבריין מבית צפאפא בשנות ה-50 לחייו שמואשם בכך שסיפק לה סמים קשים שהביאו למותה.

ממשטרת ישראל נמסר: "בעקבות תלונה שהוגשה בנושא נפתחה חקירה במשטרה. מטבע הדברים איננו מפרטים אודות חקירות מתנהלות, אולם נציין כי משטרת ישראל תמשיך לחקור את המקרה ביסודיות ובמקצועיות במטרה להגיע לפתרונה".

מארגון "אור לאחים" נמסר לקול היהודי: "מרגע קבלת הפניה במחלקת התבוללות וטמיעה ב'אור לאחים' המקרה קיבל עדיפות ראשונה, לפי מידע שהגיע אלינו הנערה נמצאת בלב רהט, אנחנו בקשר עם המשפחה ומשטרת ישראל ועושים הכל לאתר אותה ולחלץ אותה מתוך רהט".

ענת גופשטיין מארגון להב"ה המלווה את המשפחה מסרה לקול היהודי: "המערכות כולן חייבות להפנים שמדובר בבנות בסיכון גבוה, שמנוצלות פעמים רבות על ידי ערבים ומסכנות את חייהן. על הרווחה והמשטרה לקיים את צווי בית המשפט. ולעשות הכל כדי להגן על הבנות המסכנות  הללו.

לצערינו המדינה מפקירה אותן ומאפשרת לערבים לנצל אותן והמדינה טומנת את הראש בחול ואנחנו קוראים למדינה לתת מענה לבעיה הזאת".

עו"ד ורד לוי היועצת המשפטית של להב"ה מסרה לקול היהודי: "הקטינה הזאת נעדרת חמישה ימים ובמבחן התוצאה הרשויות מגלות אזלת יד. אנחנו כולנו תקווה כי המקרה הזה לא יגמר חלילה כמו מקרה המוות הנוראי של מרים פרץ ז"ל".

   | שוב: אותו מוסד

יש לציין כי לקול היהודי נודע שהמוסד בו אמורה לשהות הקטינה הוא אותו הוסטל שלגביו חשפנו בקול היהודי כי מנהלת המקום הכניסה אליו צעירים בדואים לפגוש את הקטינות, וזאת לטענתה כצעד של הכנה לחיי זוגיות.

בנוסף חשפנו כי מאותו הוסטל ברחה קטינה בת 13 שהכירה צעירים בדואים ועברה אונס קבוצתי מזעזע. בעקבות חשיפת הקול היהודי נפתחה חקירה נגד הנהלת ההוסטל ומשרד הרווחה פתח בבדיקת עומק נגדו.

יש לציין כי מאז עברה הקטינה בת ה-13 למוסדות אחרים, והפרקליטות סגרה את תיק החקירה נגד החשודים באונס.

לפני כשבוע נעדרה גם קטינה זו, ומאחר והיה קיים סיכון מידי לחייה הופעל לחץ של מספר גורמים ובהם צוות הקול היהודי בכדי להביא לאיתורה המהיר, ואכן בתוך פחות מ-24 שעות איתרו שוטרים את הקטינה כשהיא במצב סיכון. מפאת צנעת הפרט יתר הפרטים שמורים במערכת.

עוד כתבות בנושא:

   | 60% מהקטינות השוהות במוסדות הרווחה נעדרות

נושא בריחה והיעדרות קטינות הנמצאת בצו בית משפט במוסדות חסות הנוער הוא נושא כאוב במיוחד, ואשר כמעט ואינו זוכה לסיקור.

לאחרונה חשף תחקיר הקול היהודי את הנתונים אודות ההיעדרויות, וזאת בעקבות בקשת חופש מידע שהגשנו למשרד הרווחה.

מהנתונים שנמסרו לקול היהודי עולה כי מתוך 423  נערות המושמות במוסדות חסות הנוער, 270 נעדרו בשנת 2017, ומתוכן 110 נעדרו או ברחו פעמיים ויותר. בשנת 2018 מדובר על 248 נערות שברחו או נעדרו ומתוכן 120 פעמיים ויותר.

מדובר על מעל 60% מהקטינות שנעדרו או נמלטו מהמוסדות ומעל 26% שנמלטו או נעדרו פעמיים או יותר.

מתוך 590 נערים נעדרו 266 פעם אחת לפחות ב-2017 ומתוכן 107 פעמיים ויותר. בשנת 2018 היו 269 נערים שנעדרו או ברחו ומתוכם 99 פעמיים ויותר.

בסך הכול מדובר על 536 קטינים וקטינות שנעדרו או ברחו בשנת 2017 ומתוכם 107 פעמיים ויותר, ובשנת 2018 517 קטינים וקטינות שברחו או נעדרו פעם אחת לפחות ו-99 שנעדרו או ברחו פעמיים ויותר.

מכלל הקטינים והקטינות מדובר על יותר מ-40% שנמלטו או נעדרו מהמוסדות לפחות פעם אחת.

בעקבות החשיפה עסקו בנושא גם ברשת ב' בתכניתה של קרן נויבך ובכלי תקשורת נוספים, אך האירועים האחרונים מלמדים על כך שהתופעה נמשכת על בסיס יומיומי.

נצ"מ (בדימוס) סוזי בן ברוך, מי שהיתה קצינת הנוער הראשית של משטרת ישראל אמרה בראיון לקול היהודי בעקבות חשיפת הנתונים כי לשנות את הגישה אל הנערות הנמצאות בסיכון וכי "יש למנוע חופשות עד שאין סכנה לנסיונות בריחה נוספים".

בן ברוך מסבירה כי הקטינות, שלרוב עברו פגיעות או התעללות, מפתחות במקרים רבים חשיבה מעוותת לפיה הפקרת גופן מהווה את החזרת השליטה על גופן. "חשיבה מעוותת זו מביאה לפגיעה עצמית עד כדי הדרדרות לסמים, זנות ומוות", היא אומרת.

"ה"זאבים" בחוץ ממתינים להן ומנצלים אותן. והן הולכות אליהם כי חושבות שיש להן שם פינה חמה. הבריחה מהווה לאותן בנות מוצא להשבת שליטה אך גם להתאבדות מתמשכת"

מקור הקול היהודי

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה