גופשטיין: "ערבים לוקחים חרדיות מבני ברק, ירושלים וביתר" • ראיון

גופשטיין: "ערבים לוקחים חרדיות מבני ברק, ירושלים וביתר" • ראיון

יו"ר להב"ה חושף בראיון לחרדים 10: "רוב המקרים בהם אני מטפל הן ממשפחות חרדיות" • מאשים: "הציבור החרדי לא יודע להכיל את אותן בנות ולפעמים מעיפים אותן ממוסדות החינוך, מהבית ואז הן מוצאות קרבה אצל הערבים" • מזהיר: "קורה במשפחות הכי טובות, גם בבתים של רבנים"
חיים בוזגלו
כ"ג אב התשע"ז / 15.08.2017 17:28

 

בנצי גופשטיין, יו"ר ארגון 'להבה', נמצא בחופשה משפחתית, אבל גם לשם הוא לוקח איתו את הדאגות – הדאגה לגורל הבנות ש'נשבו' בידי ערבים.

גם שיחת הטלפון של חרדים10 תופסת אותו באמצע החופשה, אבל הוא לא מניח לכך להפריע לו מלענות בהרחבה לשאלות.

פנינו אליו אחרי התאונה הקשה שהתרחשה אתמול (שני) בבוקר סמוך ליוטבתה. ברכב שהתהפך שהו שתי צעירות יהודיות מבתים חרדיים, וצעיר ערבי. אחת הצעירות נהרגה, הצעיר הערבי נפצע באורח אנוש, וצעירה יהודיה נוספת נפצעה באורח בינוני.

• אני מנסה להבין יחד איתך: אתמול אירועה תאונה, בחורה יהודיה נהרגה. מי שהיה איתה ברכב הוא בחור ערבי. מתברר שמדובר בבחורה מבית חרדי… כמי שעומד בראש ארגון להבה שמטפל בבנות כאלו, אתה יכול להרחיב קצת יותר?

קודם כל, היו איתה ברכב עוד בחורה וכן עוד בחור, גם הבחורה השניה הייתה חרדית. מדובר בקבוצה של בנות מבתים חרדיים שלצערנו ערבים פשוט מנצלים אותן, משתמשים בהן לכל מיני דברים שמקום חרדי לא יכול לכתוב על כך.

לצערי, מדובר בקבוצה של ערבים שלוקחים בנות מירושלים, מביתר עלית, למורת רוחן של המשפחות, שפונות אלינו כל הזמן שנעזור להן.

אותה בחורה  נפגשה לפני שבוע עם אחת מהנשים שלנו שמחזיקות את דירת 'להבים', דירה שבה אנחנו מחזיקים בנות שיוצאות עם ערבים. היא אמרה לה: 'אני רוצה לבוא אליכם ולעזוב את הערבי, עוד מעט אחזור אליכם'. לצערנו היא כבר לא הספיקה אבל לכל הפחות שהיה לה הרהור תשובה לפני שנפטרה. כשמצאו אותה היא הייתה במצב לא טוב. הערבי היה בלי רשיון נהיגה. ויש כמה בנות כאלו שאנחנו מתריעים כל הזמן.

יש מקרה כעת בביתר, שערבי נכנס לתוך ביתר, לקח את הבת ואת אחותה הקטנה ואחים שלה הקטנים, והוא מסתובב חופשי בביתר, למרות שהאבא זועק כל הזמן למשטרה. הערבי מאיים שישרוף את המשפחה של הבת, אם היא תעשה משהו, לכן היא פוחדת לעזוב אותו. התופעה ממש קשה.

• כשאנחנו מדברים על זה ושומעים שזו בת למשפחה חרדית – כמובן שכל מקרה של בחורה יהודיה שיוצאת עם בחור ערבי זה מצער – אבל יש כזה מיתוס של 'לנו הציבור החרדי זה לא יקרה'. אנחנו, והציבור הדתי גם, שמורים יותר מהציבור החילוני. והנה אנחנו רואים שזה נמצא גם במקומות הללו, גם במשפחות חרדיות – אתה יודע לספר לנו על היקף התופעה?

לצערי, רוב המקרים שבהם אני מטפל הן משפחות חרדיות, הן בעיקר נלכדות. לחילונים יש הרבה יותר מבחר, לא יוצאים כמעט עם ערבים. מי שיוצא זה בחורות במצוקה, או לא במצוקה, אבל נופלות לאיזה שהוא משבר ובעקבות זה נקלעים לדברים האלו. ובציבור החרדי לא ממש יודעים להכיל את אותן בנות, ולפעמים מעיפים אותן מכל מוסדות החינוך,  לפעמים גם מהבית, ואז הן מוצאות את הקרבה באותם ערבים, שנותנים להן הרבה כסף ואז גם מנצלים אותן.

זו תופעה מאד קשה בציבור החרדי, זה קורה במשפחות הכי טובות לפעמים. גם אצל  משפחות של רבנים, ואני בכוונה לא חושף שמות. כרגע אחת מהחברות הטובות של הבת מביתר, בחורה שהבחור מאיים עליה ובעקבות זה הרסה גם את בני המשפחה – מדובר בהצלת נפשות של ממש, ואסור לעצום את העיניים ולחשוב שבציבור החרדי זה לא יקרה, כי גם אצלנו זה קורה. גם בחרדי, גם בדתי לאומי, גם בהתנחלויות. זה קרה, וקורה לצערנו הרבה.

• השאלה היא כזו: אתה הרי יודע מה קורה בציבור החרדי, יש הסתגרות, האם זו תופעה שמתגברת בשנים האחרונות, כיוון שאנחנו רואים יותר חשיפה למרחב הציבורי הכללי? זה במקביל? או שתמיד היו מקרים, רק שלא דברו על כך?

תמיד היה, אבל אני חושב שהיום יש יותר. זה כמו מפולת, כשבחורה מתחילה להתדרדר היא מתדרדרת, ואם לא עוצרים את זה בזמן, ולצערי לפעמים חושבים שעצרו את זה בכך שהוציאו את הילדה מהבית, שלא יזיק לשידוכים – ואז בחוץ זה הרבה יותר מסוכן.

אני יודע על בת שכעת יצאה מסיפור כזה. האישה שלנו מחזיקה איזה 17 בנות באזור בירושלים, כל הבנות נשרו והיא מנסה להציל אותן. יש שמנסים להציל, אבל זה מעט מדי.

אמא התריעה בפניי על מה שקורה בחנות שוארמה אבל כשהיא פנתה למשטרה הם אמרו שזה מרצון ואין מה לעשות, 'אנחנו לא מתערבים בזה'. התופעה הרבה יותר רחבה, אבל כיום גם יותר מודעים לה בזכות הפעילות שלנו.

היה לנו לא מזמן את המקרה של מיכל חלימי הי"ד מהישוב אדם, לפני זה היו עוד שתי נשים שנפטרו ובתקופה האחרונה מדברים על זה יותר ויותר, וככל שיש מודעות לזה פונות יותר בנות אלינו.

בשבת הייתה לנו ברית לבת שהוצאנו השנה מאילת, התינוק נולד בשבוע שעבר. אז יש הרבה בנות שבעקבות כל המקרים הללו נחלצות, אבל לצערי זה ממשיך כל הזמן.

• כשאנחנו מדברים על הערים החרדיות, והעיר ביתר ידועה כעיר שיש בה הרבה תופעות כאלו של נערי שוליים או נערים מתמודדים, נוער עם בעיות שצריך לטפל בהם – השאלה היא האם גם בבני ברק יש מקרים כאלו או ששם שמור יותר?

אגיד לך משהו – אין מקום שבו אין את התופעה הזו, כולל התנחלויות, כולל בני ברק, כולל בנות סמינר עם ערבים שעובדים ליד סמינרים. היה לנו לא מזמן מקרה כזה בבני ברק. ביתר ידועה, אבל צריך לציין שנערי שוליים דווקא עוזרים בנושא הזה ומנסים להציל בנות ולעזור לבנות, כך שצריך לדעת גם את הנקודות הטובות. אבל עדיין חסר, חסרה הרבה הבנה ופתיחות בנושא הזה.

• אתם פניתם, כלומר ההורים של הבחורה, כפי שסיפרתם מקודם, פנו למשטרה?

בלעדיה. פנו למשטרה על ערבי ספציפי שעובד במקום, המשטרה אמרה שמכיון שהכל בהסכמה אין להם מה לעשות. הם אמרו שמדובר בסמים, אבל המשטרה לא התייחסה. יש לי עוד כמה שמות שאני יכול לתת – וגם שם, אם המשטרה לא תטפל הן תהיינה הקורבנות הבאות, הן במסלול האבדון הידוע מראש מה יקרה להן אם לא יטפלו.

• אני מנסה להבין. אם המשטרה טוענת שהכול בהסכמה ואין להם מה לעשות חוקית ולהתערב, למה אתה מצפה מהם?

אני מצפה שיפנו למוסדות נוער במצוקה. כשהנערה אומרת שרוצה לעזוב, היא צריכה סמים וכל מיני דברים, כי כבר נפלה – לכן הרווחה והמשטרה צריכים להכניס אותן למוסד נוער מתאים, לא למקום שבו יגדלו כעברייניות צעירות וללמוד להיות יותר גרועות, אלא צריך להקים מוסדות שמתאימות לציבור החרדי, מקומות שיקרבו אותן בדרך של אהבה, וככה נציל נפשות מישראל.

מהמשטרה נמסר: "כל תלונה המוגשת זוכה לטיפול רציני ומקצועי".

מקור: http://www.ch10.co.il/news/386081/

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה