גירושין תמורת שמד- טור של בנצי גופשטיין מצב הרוח

גירושין תמורת שמד- טור של בנצי גופשטיין מצב הרוח

השבוע יהיה זה סיפורם של ילדיהם של אסתי ורוברט (שמות בדויים). אסתי הכירה את רוברט בגיל צעיר. כבר כשהייתה בת 20, נוצר ביניהם חיבור, והם הפכו לזוג. לאסתי, שבאה מבית מסורתי, הפריעה העובדה שרוברט הוא נוצרי, אבל היא חשבה שהאהבה היא מעל הכל: רוברט היה בחור יפה תואר, אינטיליגנט, משכיל, שאהב אותה מאוד. היא רצתה בכל ליבה להינשא לו, איך שיבחר.

גם רוברט רצה מאוד להינשא לאסתי, אבל היה לו תנאי אחד: הנישואין חייבים להיערך בכנסיה. אבל כדי שהכנסיה תכיר בנישואין שלהם, אסתי הייתה חייבת להתנצר. אסתי לא חשבה שיש להליך המרת הדת חשיבות כלשהי; להתנצר, כך היא הניחה, זה סך הכל שינוי קטן בטופס, פעולה פרוצדורלית חסרת משמעות. היא באה מבית מסורתי, ומה שמשנה הוא שהיא תמשיך לשמור על המנהגים היהודיים. וכך היה: אסתי התנצרה, והשניים נישאו יחד בטקס שנערך בכנסיה.

לאסתי ורוברט נולדו שלושה ילדים. 13 שנים תמימות עברו מאז שנישאו, ועד הרגע בו אסתי החליטה להפסיק את הקשר. היא השתתפה בשיעור תורה מכונן, שעסק בסגולת ישראל, ובהבדלה בין ישראל לעמים. לאסתי התעורר פתאום הניצוץ היהודי. היא חזרה מאותו שיעור הביתה נסערת, לאחר שהבינה את גודל הבעיה הקיימת בחייה הנישואין שלה – ההתבוללות. שבוע לאחר מכן, היא הודיעה לרוברט כי היא רוצה להתגרש.

חברה דתייה קרובה של אסתי, המליצה לה לפנות לסיוע ארגון להב"ה בהליך ההשבה ליהדות שהחליטה לבצע, במקביל להליך הגירושין. אסתי אכן פנתה אלינו, ואשתי ענת, החלה ללוות אותה באופן צמוד.

מבחינה טכנית, הליך הגירושין הזה אמור היה לעבור בקלות. גם אסתי וגם רוברט הסכימו להתגרש. לא זו בלבד, רוברט אף הסכים לכך שאסתי תקבל משמורת מלאה על הילדים, וכן הסכים שהילדים יישארו יהודים, כפי שהיו לאורך כל שנות נישואיהם. לכאורה, אין בעיה. אך רק לכאורה.

כיוון שאסתי ורוברט נישאו בכנסייה, הליך הגירושין בו החלו, התנהל בבית הדין הכנסייתי. כאשר הוגשה לבית הדין בקשתה של אסתי להתגרש, בהסכמתו המלאה של רוברט, כאמור, הציב בית הדין בפני השניים תנאי חסר תקדים כדי שיהיה מוכן לדון (!) בבקשה: כדי שנדון בבקשה – אמרו דייני בית הדין – עליכם קודם כל להמיר את דתם של ילדיכם לנצרות. הם כלל לא התייחסו לכך שקיימת הסכמה מלאה בין הצדדים לגירושין. שמד כבר אמרנו?

אסתי החליטה להגיש ערעור על ההחלטה לבית הדין הגבוה לערעורים של הכנסייה. לרשותה של אסתי נשכר מטעם ארגון להב"ה עו"ד המתמחה בדיני משפחה על פי דיני הכנסיה. בימים אלו, שוקד עורך הדין על כתיבת הערעור. אנחנו לא מפחדים מדרך ארוכה; במידת הצורך, התיק ימשיך להתנהל ויגיע גם עד לבית המשפט העליון – עד שיוחלט כי אסתי יכולה להתגרש מרוברט, וילדיה יישארו יהודים.

לדיווחים ותרומות: 074-7871390
להערות: [email protected]

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה