האומץ לבחור צד // בנצי גופשטיין

האומץ לבחור צד // בנצי גופשטיין

האומץ לבחור צד

ד' סיפרה כי איך ראתה אותו מחייך וצוחק עם חבריו ובני משפחתו לאחר הפיגועים האחרונים, וידעה – עם כל הקושי – שהיא צריכה לנתק את הקשר איתו

אין זמן מתאים יותר משבוע גדוש באירועי טרור ופיגועים, הממחיש לנו עד כמה רחוק ילך האויב כדי לפגוע בנו בשל יהדותנו, כדי לספר לכם על שיחת טלפון מיוחדת שהתקבלה במוקד ארגון 'להב"ה'. את השיחה הזאת קיבלה נחמה, שעובדת במוקד שלנו, מבחורה אמיצה, שהחליטה להפסיק את מערכת היחסים שהייתה לה עם בחור ערבי. וכך כתבה נחמה בקבוצת הווטסאפ שלנו – 'החמ"ל של להב"ה'.

"ד', אותה איני מכירה, התקשרה אלי קצת מבוהלת וקצת מתרגשת. 'אפשר לשתף אותך במשהו אישי?', היא שאלה. עניתי לה שבוודאי, בשביל זה אני נמצאת כאן, במוקד של להב"ה. ואז, בקול חנוק מדמעות, היא שיתפה אותי בכך, שאחרי קשר של מספר חודשים עם ערבי, שהיה לה למשענת ולחבר טוב, עם כל הקושי והכאב שבדבר – היא החליטה להפסיק את הקשר. אחרי מספר רגעים, בהם היא מספרת על הקשר שהיה ואבד, היא פרצה בבכי של התרגשות ואמרה: 'כמה ה' ריחם עליי. יצאתי מזה בזמן'".

לא הבנתי איך היא מכניסה את הקב"ה לסיפור, אז שאלתי בעדינות אם היא בחורה דתיה. התשובה הייתה חיובית, ולצידה הסבר מפורט על הבית שבו גדלה, על שמירת המסורת האדוקה והאהבה הגדולה לריבונו של עולם.

שאלתי אותה כיצד קורה, שבחורה דתיה, המודעת לאיסור ולסכנות הקיימות בקשר מסוג זה, מגיעה להיכרות ולקשר עם בחור ערבי. היא ענתה בפשטות (וכמעט כולן עונות את אותה תשובה): "רגע של חולשה. הוא היה שם כשאף אחד אחר לא היה".

יחד עם ההתרגשות הגדולה על עוד בת ישראל השבה אל חיק היהדות, הגיעה גם תמיהה גדולה: מה גרם לה, למרות הכל, לעזוב אותו ולבחור ביהדותה?

"הוא אמנם לא דתי, אך הוא אמר לי שהוא ימסור את נפשו על אל-אקצא, ובמידת הצורך – גם יעזור לחבריו בכל פעולת נקם ביהודים, הגוזלים את האדמות שלהם. ראיתי אותו מחייך וצוחק עם חבריו ובני משפחתו לאחר הפיגועים האחרונים, וידעתי שהגיע הזמן לבחור צד. ידעתי, שאני צריכה לנתק את הקשר".

את ייסורי המצפון שלה ניסיתי להשתיק באמצעות דברי רבותינו, שבמקום שבו בעלי תשובה עומדים, אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד, אך זה לא סיפק אותה. היא מלאה בחרטה ובכאב על עוגמת הנפש שגרמה להוריה, על חברותיה, שהקשר עמן נותק לאחר שלא הקשיבה לאזהרותיהן, ובעיקר על עצמה. יחד עם הידיעה שה' ריחם עליה, היא גם חושבת שזהו כתם שלא ינקה לעולם. סיפרתי לה על מספר בנות עם סיפור דומה שהיום נשואות ליהודי, לבושות צנוע, ואיש אינו יודע את סודן. עד כאן דברי נחמה, שקבלה את אותה שיחה במוקד שלנו.

כמובן לאחר מכן ד' נפגשה עם אשתי, וביחד דיברו עם הרב שמואל אליהו שליט"א, שחיזק את ד' והורה לה דרך תשובה.

אני מאחל לכולנו להתעורר אל המציאות שבה אנו חיים, בדיוק כמו הבחורה האמיצה הזו. ד' הייתה צריכה לבחור צד, אחרת הייתה חיה לצד בחור שישמח בנפילת משפחתה. אך לא רק היא. כולנו כיום צריכים לברר באיזה צד אנחנו נמצאים. הצד שרוצה מדינה יהודית חזקה, הנלחמת באוייביה, או מדינה רופסת שמתנצלת על עצם קיומה.

 

פורסם בעלון השבת "מצב הרוח"

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה