ההתבוללות איום קיומי על העם היהודי – גם בארץ!

ההתבוללות איום קיומי על העם היהודי – גם בארץ!

ההתבוללות איום קיומי על העם היהודי – גם בארץ!

בשבוע שעבר קיבלנו פניה מרכזת בתוכנית 'זהות יהודית' מאחת הערים בארץ, שהעלתה בעיה חמורה שקיימת בחינוך הממלכתי. הבעיה קיימת בכל הארץ, ובמיוחד בערים המעורבות. וכך היא כתבה לאשתי:

"ענת, אני מעבירה לך תסכול עמוק שלי: אני רכזת מרכז לזהות יהודית. בין השאר אני מעבירה את התכניות שלנו בגני ילדים בעיר. המציאות מאוד כואבת, להערכתי כמחצית מהילדים במרכז ובצפון העיר אינם יהודים. מהגויים חלקם אריתראים וחלקם רוסים. היום ראיתי בגן אמא ערבייה עם כל התלבושת יחד עם הילד שלה. מישהו צריך לפתוח את זה: למה ילדים יהודים צריכים ללמוד עם גויים באותה מסגרת?

אני פוגשת בשבוע למעלה מ-700 ילדים. להערכתי, רבע מהילדים הם בני תערובת, ורבע נוסף הם גויים מכל הכיוונים. היום הייתי בגן, שבו רק ארבעה ילדים יהודים דוברי עברית. אולי מבין הרוסים יש עוד אחד או שניים שהם יהודים לפי ההלכה. ההתבוללות כבר כאן! בדור הבא יהיו חמישים אחוזי התבוללות. אם יש לך רעיון איך אפשר להעלות את הבעיה הזו לדיון ציבורי, זה נראה לי ממש חשוב. אין לי מושג מה אחוזי ההתבוללות עם ערבים, אבל אני בטוחה שההתבוללות בשכונות המעורבות היא פי כמה וכמה".

אין זו הפניה הראשונה והיחידה בנושא. במשך שנים אנחנו שומעים תלונות מהורים בבתי ספר ממלכתיים בערים המעורבות, שהילדים שלהם לומדים ביחד עם גויים וגויות באותו בית ספר, ושכל דיבור על הפרדה נדחה על הסף ומוקע כ'גזענות'. אנחנו מייעצים לכולם לשלוח את הילדים למסגרות דתיות, ששם הבעיה כמעט אינה קיימת, אבל לא כולם מעוניינים ולא תמיד זה בר-ביצוע. והמטרה שלנו היא לדאוג לכל עם ישראל, שהרי באנו להקים מדינה יהודית בארץ ישראל עבור כל העם, ולא עבור הקהילה הפרטית של מישהו. 

לפני שנים, כשעשינו הפגנה מול החתונה של מחמוד ומורל, התראיין מחמוד בעיתון ואמר – "למדנו יחד בכיתה, שיחקנו יחד בהפסקה, אז למה שלא נתחתן יחד?". מדובר בפצצת זמן חברתית שתתפוצץ בשנים הקרובות ותעלה את הדרישה לנישואין אזרחיים, דבר שיגביר את ההתבוללות ויחייב את היהודים ליצור כתבי יוחסין כאן, במדינת ישראל.

אותה אשה שפנתה אלינו יזמה גם מכתב ציבורי להורים של התלמידים בציבור הממלכתי אודות הזהות היהודית ואודות סכנת ההתבוללות, אבל זה לא מספיק. אני בטוח שיש כאן קוראים, שגם הם מודעים למצב הקשה הזה, ואני בטוח שביחד נוכל לחשוב על פתרונות לתופעה. ממשלת ישראל והסוכנות היהודית משקיעים הון תועפות בחו"ל על מנת להציל את עם ישראל מציפורני ההתבוללות, ומשום מה הפעילות הזו לא נחשבת ל'גזענות'. אנחנו מברכים על אותה פעילות, אבל אסור לעצום עיניים מהנעשה בארץ. אשמח לשמוע מהקוראים החכמים של 'מצב הרוח' רעיונות לפתרון הבעיה. אנא כתבו אלינו לארגון להב"ה – [email protected]

פורסם בעלון השבת "מצב הרוח"

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה