ההתבוללות שהציבור לא מכיר

ההתבוללות שהציבור לא מכיר

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

ההתבוללות שהציבור לא מכיר

בארגון להב"ה אנו עושים כל מאמץ אפשרי כדי להעלות לסדר היום הציבורי שוב ושוב את הרעות החולות שמביאה עימה לעולם תופעת ההתבוללות (הרעה כשלעצמה), ומשתדלים שלא להרפות ולו לרגע מהמאבק בה.

 

אולם ישנה רעה חולה גדולה במיוחד, כזו שכמעט ואינה מוכרת לציבור, שבטור זה נחשוף טפח ממנה. היא פחות מוכרת, משום שהבושה, הנלווית גם ככה למי שחווה על בשרו מהתופעה, גדולה בה פי כמה וכמה מבמקרי ההתבוללות ה"קלאסיים".

 

בחודשים האחרונים, אנו מקבלים עוד ועוד פניות, על משפחות בהן לא אחת הילדות נפלה לקשר עם ערבי, אלא, תחזיקו חזק, אם המשפחה. הפניות אינן שייכות למגזר מסוים, והן מגיעות גם ממשפחות חילוניות, וגם ממשפחות דתיות-לאומיות וחרדיות.

 

מקורו של תחילת הקשר, בכל המקרים שהגיעו לידינו, הוא באחד מהשניים: או שמדובר בבעל מקצוע שהוזמן לבית המשפחה על מנת להעניק שירות (נגר, אינסטלטור, טכנאי) או שמדובר במי שעובד יחד עם האם, מידי יום, במקום עבודה משותף.

 

כמעט בכל אחד מהמקרים בהם אנו מטפלים, חוזר על עצמו ריטואל קבוע ומדהים: כשהאב גילה על הרומן שמנהלת אשתו עם גבר זר, ובכל המקרים שלפנינו, ערבי – האם לא פרצה בבכי והתחרטה על רוע מעלליה. להפך: היא הייתה איתנה בדעתה להמשיך בקשר הפסול, מה שהוביל תמיד לגירושין מכוערים, בהם ניטש מאבק מר על הילדים שנולדו לזוג.

האבות, בצדק רב, לא מוכנים שהילדים אותם גידלו וחינכו כל חייהם עד כה כיהודים, דתיים או לאו, יבלו כמחצית משנות ילדותם הנותרות בבית בו חי ערבי, גם אם הוא אינו רשום כאביהם. הם לא מוכנים לאפשר לילדים שלהם להיקרע בין עולמות, ושזהותם היהודית תהיה בסכנת מחיקה.

 

למרבה הצער, בתי המשפט במדינת ישראל אינם קשובים למצוקה הרבה בה נתונים אותם אבות, וכמעט תמיד, באופן אוטומטי, נותנים את הילדים תחת חזקתה של האם עם הסדרי ראייה מצומצמים עבור האב, או מאפשרים משמורת משותפת – אך אינם ערים לסכנה הגדולה הקיימת בדבר.

 

הפתרון למניעת כמה שיותר מקרים כאלו, הוא הקדמת תרופה למכה: לא מגיבים בביטול יד, ולא אומרים "לי זה לא יקרה". בראש ובראשונה, מאמצים את העיקרון היהודי הוותיק, הנכון והצודק של "עבודה עברית": משתדלים להזמין הביתה תמיד בעלי מקצוע יהודים. שנית, פוקחים עיניים, ומשתדלים לעבוד ככל הניתן בסביבה יהודית.

 

אלו הפתרונות המצויים בידינו, ועלינו להשתדל תמיד ליישמם. אך אלו פתרונות נקודתיים; בסופו של דבר, אם אנחנו חפצים לתת מכת מחץ להתבוללות, השינוי חייב להיות מערכתי. מדינת ישראל צריכה להפסיק להתייחס לקולות המתייחסים לקשרים מעורבים כאל לגיטימיים ולהכילם בשם פלורליזם מזויף, ולצאת למערכה כוללת למיגור התופעה. הגיעה העת.

 

לדיווחים ותרומות: 074-7871390
להערות: [email protected]

 

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה