היתקלויות בין נוער להב"ה לנוער העובד והלומד בפ"ת: הצדדים מגיבים

היתקלויות בין נוער להב"ה לנוער העובד והלומד בפ"ת: הצדדים מגיבים

התכתשויות בין פעילי נוער להב"ה לחניכי הנוער העובד והלומד בפ"ת מעלות שוב את שאלת הלגיטימיות של נוער להב"ה: תנועה פוליטית מן המניין או קבוצה גזענית ומסיתה? כתבתנו דיברה עם צעירים משתי התנועות כדי לשמוע מהם על הטענות לקיומה של תקרית אלימה ולהציץ לעולמה של תנועת הנוער השנויה במחלוקת
כ"נ ענבל גולנזר | מעריב לנוער | פורסם 01/12/15 14:04

ארגון הימין הקיצוני להב"ה לא מפסיק לייצר כותרות. רק היום קבע בית המשפט בירושלים את גזר דינם של שלושת פעילי להב"ה מירושלים שהציתו את בית הספר הדו לשוני לשלוש שנות מאסר, וכבר מדובר על מקרה אלימות נוסף המערב את חברי הארגון.

ארגון להב״ה – למניעת התבוללות בארץ הקודש – הוקם על ידי פעיל הימין בן ציון גופשטיין במטרה ״להציל בנות מעם ישראל שהתפתו לקשור קשר עם גוי״. באופן כללי יותר, הוא מעלה על נס את ערכי היהדות, וכדי להפיץ את האידיאולוגיה שלו גם מפעיל תנועת נוער בשם ״נוער להב״ה״. חניכי התנועה הצעירים רואים עצמם כממשיכי דרכו של הרב כהנא, לא מפחדים לצאת לרחוב ולעמוד על העקרונות שלהם ולא מתנצלים על דעותיהם. השאלה הראשונה שעולה לראש כששומעים על פעולותיהם היא האם מדובר בתנועת נוער לגיטימית, או שהיא מסיתה צעירים ימניים לאלימות?

"נערים מנוער להב"ה הכו חניך שלנו בגלל שחשבו שהוא הומו" – כך טוענת ניצן (17), מדריכה בקן אם המושבות בפתח תקווה של הנוער העובד והלומד. מאז התחילה פעילות התנועה בעיר התרחשו לא מעט תקריות אלימות בהן היו מעורבים נערים מארגון להב"ה (למניעת התבוללות בארץ הקודש). דיברנו עם ניצן מהנוער העובד והלומד ועם צבי (17) מנוער להב"ה כדי לברר את העניין ולענות על שאלות המטרידות צעירים רבים משני צדי המפה הפוליטית.

"אני לא יודעת לאן הם חשבו שהם מגיעים"
הנוער העובד והלומד היא תנועת נוער ותיקה בעלת מאות סניפים ("קנים") בכל רחבי הארץ. בשביל להגיע לחניכים חדשים ולחשוף אותם לתנועה, מגיעים המדריכים לגיוסים ולפעילויות בבתי ספר ובחטיבות. קן אם המושבות בפתח תקווה נפתח לפני ארבע שנים ומאז הצליח להחיות מחדש את התנועה בעיר. אולם לא הכול עבר בשלום, כמו שטוענת ניצן, מדריכה בקן.
מה בדיוק קרה שם?

“בתחילת השנה שעברה הייתה פעולת גיוס לשכבת ט'. זאת הייתה הפעולה הראשונה שלהם, הקן היה חדש והתחלנו לבנות את הקבוצות. אחת מהמדריכות הלכה לעשות גיוסים באחת מחטיבות הביניים בשכונה. לפעולה הגיעו 40 ילדים. בין השאר הגיעו כמה חבר'ה מנוער להב"ה שרצו לקחת חלק בפעילויות עם הכיתה שלהם. המדריכה, שהייתה אצלנו במסגרת שנת שירות, הצליחה לשכנע אותם להצטרף כי היא נורא מגניבה וכריזמטית. אני לא יודעת לאן הם חשבו שהם מגיעים – לדעתי הם לא היו מודעים לגמרי לערכים של התנועה. אחרי שנגמרה הפעולה וכולם התפזרו לבתים, כמה מהם תפסו את אחד החניכים שהשתתף בפעולה ופוצצו אותו במכות. הם חנקו אותו והרביצו לו עד שהיו לו סימנים כחולים. הם היו באותה שכבה שלו בבית הספר. הם עשו את זה כי הם חשבו שהוא הומו, ובגלל דרך ההתבטאות שלו בפעולה. זה קרה די קרוב לקן, ואחרי שזה קרה הוא חזר אלינו".

את מרגישה שיש רוח אלימה בעיר מאז שנוער להב"ה התחילו את הפעילות שלהם בפתח תקווה?

"זאת הייתה אחת הפעמים היחידות שנחשפתי ללהב"ה באופן אישי, אבל אני יודעת שעוד חברים שלי נתקלו בהם בנסיבות לא נעימות. החברה שאני מסתובבת בה היא שונה לגמרי והחברים שלי לא מסתובבים בחברת נערים מלהב"ה, אז אני לא מרגישה את זה יותר מדי. אבל הקיצוניות הימנית היא סוג של הלך רוח מאוד מקובל בבית הספר שלי, ואין ספק שהנערים בשכבה שלי נעשו יותר ימניים בחודשים האחרונים, גם בעקבות המצב הבטחוני. לדעתי להב"ה הוא ארגון נוראי. אני לא מפחדת להביע את הדעה שלי ולא אכפת לי לשמוע גם את הדעה הנגדית, אבל לארגונים גזעניים ואלימים כמו להב"ה אין מקום כאן כי השיח בהם פשוט מקולקל".

מראש להב"ה בנצי גופשטיין נמסר בתגובה: "מדובר בשקר גמור. פעילי להב"ה מעולם לא הרביצו לאנשי הנוער העובד והלומד. לא הוגשה תלונה במשטרה בנושא, ואנחנו נתבע תביעת דיבה את אותה אחת שאמרה את הדברים האמורים״.
לא יכבו את הלהבה
לאחר דיון בכנסת בו ראש הארגון בנצי גופשטיין הותקף על ידי חברי כנסת מהשמאל שערערו על הלגיטימיות של הימצאותו בכנסת, צבי (17), חניך צעיר בסניף פתח תקווה של התנועה, הסכים לדבר איתנו ולתת את אחד הראיונות הראשונים של נוער להב"ה לתקשורת.

איך הגעת לנוער להב"ה? מה אתם עושים שם?

"הגעתי לתנועה לפני בערך שנה. המשפחה והסביבה שלי ראו שמדובר במשהו מאוד עמוק ואידיאולוגי, ולא משהו שמונע מרצון להתנגשויות כאלה ואחרות. הערכים הגיעו מהבית וההורים מאוד תומכים בי. נוער להב"ה הוא מסגרת חברתית, קבוצה של נערים שמגיעים פעם בשבוע לדבר על ערכים במקום לשבת בשכונה ולא לעשות הרבה. אנחנו יוצאים מדי שבוע לרחוב לחלק פלאיירים ולגייס עוד בני נוער. יש לנו שיעורי יהדות, קורסים להגנה עצמית ופעילויות גיבוש. הערכים של הארגון הם קודם כל ערכי היהדות ולשים את היהדות במרכז. מניעת התבוללות היא רק עוד חלק מהערכים הכלליים: החשיבות של עם ישראל בארץ ישראל, הגאווה היהודית, הציונות ואהבת ישראל. אנחנו כמה עשרות פעילים בסניף בפתח תקווה וכמה מאות בכל הארץ. אסור לנו לשתוק על מה שקורה במדינה ולא נוותר על הערכים שלנו בשביל אף אחד. המצב הביטחוני המצער מעורר את העם, וזה הצד החיובי שלו. אנחנו מקבלים המון תמיכה בזמן האחרון והתגובות מהסביבה הן טובות יותר מתמיד".
למה בחרת ללכת לנוער להב"ה ולא לתנועת נוער פוליטית או מפלגתית אחרת?

"נוער להב"ה הוא לא כמו כל תנועת נוער מפלגתית או פוליטית. הוא נוער מאוד עמוק ורעיוני עם שאיפות שאני לא רואה בשום תנועה אחרת. נכון שכרגע ללהב"ה אין ייצוג בכנסת ואנחנו מקווים שיהיה, אבל אנחנו לא מודדים את האידיאולוגיה בהצלחות. אנחנו רחוקים מאוד מהבית היהודי והליכוד, ואנחנו גם היחידים שמתעסקים בסוגיית ההתבוללות".

להב"ה קיבלה תדמית אלימה בחברה ובתקשורת. למה לדעתך זאת התדמית שנוצרה? האם אתה רואה רוח כזאת בקרב הפעילים?

"כל פעיל שמגיע אלינו בא מרקע שונה. מה שנשאר לארגון לעשות זה לנתב אותו לערכים שלו. הארגון לא מחנך בשום אופן לריבים או לעשיית דברים לא חוקיים, ואין מישהו בארגון שעושה דברים לא חוקיים או נוהג באלימות, כי הוא לא ממשיך את הפעילות שלו אצלנו לאחר מכן. היום הנוער לא צריך לבוא לנוער להב"ה בשביל לחפש מכות, מספיק להסתובב בשכונה. להב"ה לא מסיתים את הפעילים שלהם לאלימות בשום אופן. אם זה היה ככה, לא היינו כאן. נחשפנו לפני כמה חודשים לשוטרים שמואשמים בעבירות מין – אני לא חושב שמישהו מאשים בזה את כל המשטרה ואומר שכל השוטרים הם כאלה. כך, גם אם יש בנוער להב"ה כמה אנשים בעייתיים, זה לא אומר שכולנו אלימים. לא משנה מה נעשה, תמיד יהיו תפוחים רקובים. כל מי שמגלה נטיות אלימות מוקצה מהארגון ולא ממשיך בפעילות. אנחנו לא לוקחים אחריות על מעשים שאנשים עושים באופן עצמאי".
מה העמדה שלכם לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני?

"אין דבר כזה פלסטינים. יש דבר כזה סכסוך בין ישראלים לערבים, וגם את זה אני לא מגדיר כסכסוך, כי אני חושב שהסכסוך האמיתי הוא בינינו לבין עצמנו. אם אנחנו נהיה חזקים מול זה, הקונפליקט ייגמר הרבה יותר מהר ממה שאנחנו מתארים לעצמנו. אנחנו מתנגדים אוטומטית לכל האויבים של מדינת ישראל, ואין על זה ויכוח. אנחנו נעשה הכל בשביל שעם ישראל יחייה בארץ ישראל בשקט, בשלום, בשלווה ובביטחון. זה לא קשור למלחמה בהתבוללות, אבל העמדה שלנו בזה היא לא להיות חלשים.

"אין מי שמאמין בדו קיום. שום ערבי לא יוותר על הזהות שלו ועל המלחמה שלו על הארץ. מי שיהיה כפוף לחוקים של המדינה, יקבל אותנו כמדינה יהודית בכל שטח ארץ ישראל ולא יקרא תיגר על ערכי היהדות בהחלט יוכל לחיות כאן, בשקט ובשלווה. המפלגות הערביות בכנסת הן האויב הכי גדול שלנו – זה מאוד מצער שיושבים בכנסת אנשים שלא מכירים בישראל כמדינה יהודית. אנחנו, כמו כולם, מבינים שכהנא צדק".

http://www.mako.co.il/maariv-lanoar-magazine/Article-0b90f7b28ec5151006.htm

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה