הכתובת על הקיר: צעירה יהודיה מנוצלת ומוכה – "איפה הרשויות?"

הכתובת על הקיר: צעירה יהודיה מנוצלת ומוכה – "איפה הרשויות?"

הכתובת על הקיר: צעירה יהודיה מנוצלת ומוכה – "איפה הרשויות?"

לילה אחד היא אותרה ליד שכם, ביום אחר חיילים הבחינו בה כשהיא חבולה בא-ראם ועובד נוער מצא אותה פגועה בגוש עציון. צעירה חסרת ישע בסיכון גבוה מנוצלת בידי ערבים. הרשויות: "ניסינו לסייע – היא לא משתפת פעולה"

י"ג כסלו תשפ"ב

כתובת אדומה בוהקת נמצאת על הקיר וסכנת חיים אמיתית מרחפת מעל ראשה של צעירה יהודיה, כך אומרים שורת אנשי טיפול שמכירים את המקרה הקשה של סיון (שם בדוי), צעירה כבת 20 מירושלים.

כבר שנים שהיא מוכרת לרשויות הרווחה וכמעט לכל מי שעוסק בסיוע לנערות בסיכון באזור ירושלים.

הצעירה מגיעה ממשפחה קשה ומפורקת ואין לה כל תמיכה. מגיל צעיר מאוד היא מנוצלת באופן קשה, בעיקר בידי ערבים ממזרח ירושלים שמספקים לה סמים ופוגעים בה באלימות קשה. אולם נראה כי בשבועות האחרונים רף הסיכון שאליו הגיעה הצעירה עולה מדרגה, והדאגה לחייה הפכה לממשית יותר.

לקול היהודי נודע כי לפני מספר שבועות אותרה הצעירה בידי עובד נוער בגוש עציון כשהיא חבולה בכל חלקי גופה. בשבוע שעבר דיווחו חיילי מילואים כי הצעירה נראתה באזור א-ראם צפונית לירושלים, גם כאן כשהיא עם סימני חבלות. בעקבות כך היא הוכרזה כנעדרת במחוז ירושלים והמשטרה חיפשה אותה עד שאותרה במהלך הלילה.

ביום ראשון האחרון היתה זו גזרת שומרון שהוקפצה. בשעות הערב ירדה הצעירה מטרמפ בישוב אלון מורה והחלה לצעוד ברגל לכיוון שכם, וזאת לאחר ששוחחה טלפונית עם ערבים בטרמפ בו נסעה. חיילים איתרו אותה באזור עין כפיר ועיכבו אותה תוך שהיא מתנגדת ומשתוללת. בהמשך לאחר סאגה של מספר שעות העבירו אותה שוטרי משטרת אריאל לירושלים למרכז חירום במרכז העיר שמלווה אותה בשנים האחרונות.

עוד התברר כי יום קודם לכן שהתה ביריחו ונפגעה בידי ערבים. אתמול (ג') שוב דווח כי הצעירה באזור שכם ולאחר כשעתיים של חיפושים היא אותרה לבסוף בירושלים.

"שנים אנחנו מתריעים"

בדיקת הקול היהודי העלתה כי במשך השנים ניסו רשויות הרווחה לסייע לצעירה, אולם למרות שכמעט כל מי שמכיר את המקרה מסביר שמדובר בצעירה חסרת ישע שאינה מודעת באופן מוחלט למתרחש סביבה ולסכנה שהיא נכנסת אליה, איש לא מטפל בה באופן הדוק שימנע ממנה להגיע למצבי סיכון באופן יומיומי.

העובדה שלא מונה לצעירה אפוטרופוס והיותה בגירה שאינה שוהה במסגרת כלשהיא בצו בית משפט, מקשה גם על המשטרה לפעול כאשר היא מאותרת במצבי סיכון.

לכך יש להוסיף את המשאבים הנדרשים מהמשטרה, צה"ל ומתנדבים שונים שנאלצים שוב ושוב לנסות לאתר אותה ולהוציא אותה מכפרים ערבים.

בנוסף, סיפורה מלמד על תופעת הניצול במזרח ירושלים, כאשר בדף הפייסבוק שלה ערבים מפרטים כיצד ראו שפגעו בה באופן קשה, וזאת ללא חשש מהרשויות.

בין מי שמנסים שוב ושוב לסייע לצעירה נמצא גם ארגון להב"ה.

"במשך שנים אנו מתריעים על מצבה העגום של הצעירה שנמצאת בסכנת חיים, ועדיין אין לה מענה", אומרת ענת גופשטיין מלהב"ה בשיחה עם הקול היהודי. "אנחנו קוראים לרשויות לנסות להציל אותה לפני שיהיה מאוחר. הכתובת על הקיר ולא יוכלו להגיד ידינו לא שפכו את הדם הזה".

גורם טיפולי נוסף ששוחח עם הקול היהודי אומר כי המדינה על שלל הגופים השונים כולל רווחה, עירייה, משטרה ומשרד הבריאות חייבים להתכנס ולמצוא פתרון. "כל פעם מחדש אנחנו חוששים לגורלה", הוא אומר.

בעקבות פניית הקול היהודי: משרד הרווחה יכנס ועדה

פנינו לתגובת הרשויות השונות, ובעקבות כך הודיעו במשרד הרווחה כי יקיימו ישיבה נוספת בעניינה של הצעירה.

ממשרד הרווחה והביטחון החברתי נמסר לקול היהודי: מדובר בצעירה שמוכרת לרווחה מזה שנים רבות ושהתה בעבר במסגרות של הרווחה. מכיוון שכיום מדובר בבגירה ועצמאית לא ניתן לכפות טיפול בצו של בית משפט. יחד עם זאת, הגורמים המקצועיים במחוז ירושלים יקיימו ישיבה ביחד עם עמיתיהם מהעירייה כדי לבדוק פעם נוספת כיצד ניתן לסייע".

עיריית ירושלים נמסר לקול היהודי: "הצעירה מוכרת ומטופלת שנים רבות על ידי גורמים ושירותים רבים בקהילה, ובהם עמותות, קצין נוער וגורמי רווחה ברשות המקומית ובמשרד הרווחה. לאורך השנים, נבנו עבורה אין ספור תכניות בשיתוף כל גורמי הטיפול המעורבים, בהתאם לצרכיה ורצונותיה ומתוך מטרה לייצר עבורה הגנה ומעטפת טיפולית תומכת. לדאבוננו, בשל היענות חלקית מצדה, היכולת לקדם את שיקומה מוגבלת.  גורמי הטיפול בקהילה ממשיכים גם היום לשלב זרועות ולהציע לה מענה בקהילה, אך כאמור שיקומה מותנה בשיתוף פעולה מצידה. באשר לעניין מינוי אפוטרופוס, הרי שכל עוד אין קביעה של גורמים רפואיים מוסמכים ולא קיים לכך תוקף חוקי, אין אפשרות לכפות על הבחורה להשתלב בתוכניות הטיפול המוצעות לה."

ממשטרת ישראל נמסר לקול היהודי: "בכל אירוע בו אדם נעדר, מבצעת המשטרה פעולות רבות ומגוונות לרבות שימוש ביכולות ואמצעים מהמתקדמים שיש במטרה להביא לאיתורו המהיר. באשר למקרה נשוא פנייתכם, בשל צנעת הפרט לא נוכל להרחיב מעבר לכך שנעשו פעולות רבות גם במקרה זה עד שאותרה לבסוף על ידי כוחות הביטחון בתחומי יהודה ושומרון. חשוב לציין, אין בסמכות של משטרת ישראל להמציא צו שכזה על פי חוק וכי הוצאת צו הנה באחריות הגורמים האמונים לכך מתוקף סמכותם הבלעדית".

 

פורסם ב"הקול היהודי" >> https://www.hakolhayehudi.co.il/item/Jewish_identity/%D7%94%D7%9B%D7%AA%D7%95%D7%91%D7%AA_%D7%A2%D7%9C_%D7%94%D7%A7%D7%99%D7%A8__%D7%A6%D7%A2%D7%99%D7%A8%D7%94_%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99%D7%94_%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%A6%D7%9C%D7%AA_%D7%95%D7%9E%D7%95%D7%9B%D7%94_-_%D7%90%D7%99%D7%A4%D7%94_%D7%94%D7%A8%D7%A9%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA_

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה