המלחמה בהתבוללות והביקור המיוחד ברהט

המלחמה בהתבוללות והביקור המיוחד ברהט


המלחמה בהתבוללות והביקור המיוחד ברהט

נחמה דינה ארנסטוף מארגון 'להבה' מספרת על המלחמה בהתבוללות ועל ביקור הבית המיוחד שערכה באחרונה ברהט.

ד' כסלו תשפ"ב

נחמה דינה ארנסטוף מארגון 'להבה' מספרת לערוץ 7 על ביקור שנשמע יוצא דופן אבל הוא חלק משגרת יומה, אצל משפחה בעיר רהט שבנגב.

"מדובר באם שהתחתנה עם ערבי לפני הרבה מאוד שנים ויש להם הרבה מאוד ילדים. לחיות עם ערבי זו סכנה תמידית והמטרה שלנו בקשר היא לתת תקווה ופתח לילדים שלה. האם יודעת שברגע שהיא תרצה לצאת משם היא תוכל לבוא אלינו. אני רוצה שגם הילדים ידעו את זה ועוד יותר שידעו תמיד שהם יהודים. אני מלמדת אותם עברית ומנהגים שהם כמובן לא מראים לאבא שלהם. האם אמנם מדברת איתם בעברית אבל הגדולים לומדים עברית בבית ספר", מסבירה ארנסטוף.

לדבריה, הילדים אמנם גדלים כערבים, אבל רוצים להיות מחוברים לשורש היהודי. "יש להם זהות יהודית ותמיד יש תקווה שיחזרו ליהדות. הילדים כל כך שמחים כשאני מגיעה, רוצים ללמוד וצמאים למפגש הזה. התרבות ברהט היא מאוד ערבית, אין הרבה תשומת לב לילדים. כשאנחנו מגיעים כל ילד מקבל אהבה באופן אישי וזה נותן לו פתח ליהדות וגם סיכוי לצאת משם".

בנגב היא מזהה הרבה מאוד התבוללות. "ברהט עצמה ובכל הנגב יש המון נשים יהודיות שהתחתנו עם ערבים. זו תופעה שלא מתרחשת רק אצל בנות בסיכון או עם קושי מסויים או בערים מעורבות, אלא זה קורה גם בציונות הדתית וגם אצל בנות שבאות מבית תורני, חם ואוהב".

איך מתחיל קשר כזה, היא נשאלת ועונה, "בדרך כלל אין עומק וחשיבה. זה קורה מאהבה רגעית ומתחושה של כיף ושל 'למה לא'. ואז אחרי כמה שנים האשה מתעוררת, מגלה שיש המון ילדים, שהבעל במקרים רבים פוגע בה, לעתים קרובות היא ניתקה את הקשר עם משפחתה ואין לה לאן לחזור".

את סוגיית ההתבוללות שמטרידה אותה היא חוותה ממקור ראשון. "אחותי התחתנה לפני שבוע עם גוי בארה"ב. כמו שאנחנו שומרים על קשר עם האשה מרהט, גם אנחנו שומרים על קשר עם אחותי. זו תופעה נרחבת וקשה. אי אפשר לומר, אצלי זה לא יקרה, כי אצלנו זה כן קורה. אצל אחותי זה קרה ולא הצלחתי לשכנע אותה. זה מתרחש בהמון בתים שאני מכירה".

לקראת חנוכה יוצאים ב'להבה' בתחרות 'חיבורים'. "יש מסלול לכתיבת מאמר ומסלול נוסף ליצירת סרטון או שיר שישכנע בנות שלא להתבולל. תחרות כזו גם מביאה את האנשים לעשות חשבון נפש. בחו"ל אנחנו מבינים איך זה שהיהדות הולכת ואובדת. אבל צריך לדבר על מה שקורה בישראל. דווקא בגלל שכאן להתחתן עם יהודי זה די מובן מאליו צריך לעורר מחשבה למה חשוב להתרחק מהתבוללות".

 

פורסם בערוץ 7 >> https://www.inn.co.il/news/530924

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה