הנאשם בהריגת התינוקת באשקלון ישוחרר ממעצר

הנאשם בהריגת התינוקת באשקלון ישוחרר ממעצר

הנאשם בהריגת התינוקת באשקלון ישוחרר ממעצר

ביהמ"ש המחוזי הורה לשחרר את זיאד אעביד. הפרקליטות בתגובה לפניית הקול היהודי: שוקלים לערער. להב"ה: "חוששים לחייה של האם"

  • אלחנן גרונר
  • י"ד טבת תש"פ – 19:28 11/01/2020
בית משפט השלום באשקלון (באדיבות גוגל מפות)

בית משפט השלום באשקלון (באדיבות גוגל מפות)

זיאד אעביד, שב"ח ערבי מאזור חברון שנחשד ברצח התינוקת של בת זוגו היהודיה ולבסוף הואשם בגרימת מותה ברשלנות ישוחרר ממעצר, כך נודע לקול היהודי.

בית משפט השלום אמנם קבע כי אעביד ישהה במעצר עד לתום ההליכים נגדו, אך בית המשפט המחוזי בבאר שבע הפך לפני כשלושה שבועות את ההחלטה והורה על שחרורו.

השחרור יעשה בעוד כחודש וחצי, בכ"ו שבט, והתנאים המגבילים יכללו הפקדה כספית בלבד, שתעמוד על 30,000 ₪. בנתיים מתנהל משפטו של אעביד.

הנאשם, זיאד אעביד, נעצר לפני כחדשיים וחצי לאחר שהתינוקת של בת זוגו היהודיה תושבת אשקלון, עליה היה אמור לשמור, נמצאה במצב קשה מאוד בדירת הזוג.

לאחר מספר ימים נפטרה התינוקת, ובמשטרה חקרו את אעביד בחשד לרצח.

בסופו של דבר, לאחר מעצר שנמשך מעל 30 יום באישור מיוחד של היועץ המשפטי לממשלה, הואשם אעביד בעבירה של גרימת מוות ברשלנות, לאחר שלא הוכח כי גרם למותה של התינוקת בכוונה.

מדובר בתיק מורכב, שכן אעביד הכחיש את המיוחס לו, ואיש מלבדו לא היה בבית בזמן האירוע.

בנוסף, חוות הדעת הסופית של המכון לרפואה משפטית באבו כביר בנוגע לסיבת המוות הושה רק לפני כשבוע, ובשל הקושי להוכיח את צורת המוות והמעשה שהוביל למותה של התינוקת, כתב האישום מתאר את האירוע בכלליות, דבר שלפי סנגורו של הנאשם עו"ד ליאור רונן, כתב האישום "אינו מגלה עבירה", כלומר אינו מפרט את העבירה שהתרחשה בצורה מספקת.

עבירת גרם מוות ברשלנות אמנם אינה מצדיקה מעצר עד תום ההליכים, אולם מכיוון שמדובר בשב"ח בעל עבר פלילי ומאסר על תנאי בעבירות שב"ח, על פי הפסיקה יש לעצור אותו עד לתום ההליכים נגדו בשל חשש להימלטות מהדין.

בפרקליטות ציינו כי אעביד נמלט לאחר האירוע לחברון ונעצר ע"י המשטרה, מה שמגביר את חשש ההימלטות.

 | "חש רכושנות כלפי האם"

 

שופטת בית משפט השלום באשקלון נועה חקלאי קיבלה לפני חודש את בקשת הפרקליטות והורתה על מעצרו עד תום ההליכים, תוך שהיא מפרטת את נסיבות האירוע, ובהן הזעם שחש אעביד כלפי בת זוגו היהודיה, אם התינוקת, דקות ספורות לאחר שהתינוקת נפגעה.

"האם לכאורה שיקרה למשיב שהיא נוסעת עם אחותה וגיסה אל קרובי משפחה בבאר שבע, בעוד בפועל נסעה עם חברתה וידיד, להיפגש עם חברים נוספים, בבאר שבע", כתבה השופטת חקלאי בהחלטתה.

"המשיב, אשר מתיק החקירה עולה כי חש רכושנות כלפי האם, ראה שהאם עולה לרכב שאינו מוכר לו, חשד שהיא משקרת לו באשר לזהות האנשים שאיתם נסעה ודרש ממנה "הוכחה" בדמות צילום שלה עם אחותה ברכב. האם כמובן לא יכולה היתה לספק את התמונה המבוקשת, וסביב זה, משך כל הנסיעה התנהל בין השניים ויכוח שהתבטא בחילופי הודעות בטלפון בינו לבינה. המשיב אמר לה שהוא רועד מעצבים. המשיב מאוד כעס על האם".

השופטת ציינה כי מחומר הראיות עולה כי מספר דקות לאחר שהאם יצאה נחבלה התינוקת.

עוד ציינה השופאת את הודעותיו הסותרות של הנאשם במשטרה. הנאשם טען פעם אחת כי נפל על התינוקת ודפק את ראשה בעץ. בגרסה אחרת טען כי הניח את התינוקת על הספה והתינוקת נפלה ממנה. בכל גרסאותיו הודה הנאשם כי לא דיווח לאיש על נפילת התינוקת, לא לאם, לא לשכן שהוזעק למקום ולא לכוחות מד"א.

השופטת ציינה עוד כי קיים נגד הנאשם מאסר על תנאי למשך שלושה חודשים, והרשעה בשתי עבירות שב"ח מהשנה האחרונה והמאסר על תנאי לא הרתיעו אותו מלהיכנס שוב לישראל.

בסופו של דבר קבעה שופטת השלום כי "בשל החשש הגבוה להתחמקות המשיב מהליכי שפיטה אני סבורה כי לא ניתן להורות על שחרורו של המשיב", והאריכה את מעצרו עד לתום ההליכים נגדו.

 | ביהמ"ש המחוזי הפך את ההחלטה

 

אלא שעורך דינו של הנאשם הגיש ערר לביהמ"ש המחוזי.

למרות החלטת השלום המנומקת, ונסיבות ביצוע העבירה והחשש מהימלטות, קבע שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע אריאל חזק, כי אין מקום להורות על מעצרו של הנאשם עד לתום ההליכים נגדו, וכי מדובר במקרה חריג.

השופט קבע כי למרות כל נסיבות התיק, יש "לקצוב את תקופת מעצרו לתקופה שתבטיח ככל הניתן שהפגיעה בחירותו של הנאשם לא תהא מעבר למידה הראויה".

"ככלל קיימים מקרים חריגים שבהם למרות קיומן של ראיות לכאורה ועילת מעצר שתחייב מעצר, יהיה מקום לשקול לקצוב את תקופת המעצר לתקופה בת פחות מ-9 חודשים, וזאת במקרה שבו העונש שלו צפוי הנאשם אם יורשע קצר מתשעה חודשים", כתב השופט.

אלא שקביעה זו מעוררת תמיהה, שכן על עבירת השב"ח אין חולק שקיימות ראיות לכאורה, ובהצטרף המאסר על תנאי בר ההפעלה, יכול הנאשם לקבל על חלק זה בלבד של האישום מספר חודשי מאסר. בנוסף, עבירת גרם מוות ברשלנות, ודאי בנסיבות אלו, יכולה להביא למאסר של מספר חודשים נוספים.

בסופה של ההחלטה, השופט חזק חישב תקופה של ארבעה חודשי מעצר מיום מעצרו של הנאשם, וקבע כי אז ישוחרר בתנאי הפקדה של שלושים אלף ₪.

הערבים לנאשם הם אדם מהעיירה יטא בהר חברון, וכן ערבי ששימש כסייען של כוחות הביטחון המתגורר בבית שמש ובעל רישיון נשק.

 |משפט מהיר כדי לחסוך מהנאשם עינוי דין מיותר

 

בנתיים התיק העיקרי החל להתנהל בפני השופט חיים נחמיאס מבית משפט השלום באשקלון. ביום חמישי האחרון נערך דיון בו טען הסנגור טענות מקדמיות.

עורך הדין טען כי הפרקליטות ביצעה אכיפה בררנית כאשר לא העמידה לדין את אם התינוקת שנהרגה, ובדואי שהסיע את אעביד לאחר האירוע. לדברי עו"ד רונן, השניים צריכים גם הם להיות מואשמים, האם בהלנת שב"ח כיון שהלינה את הנאשם בביתה, והנהג בהסעת שב"ח.

בנוסף טען עורך הדין כי האם שיקרה בעדותה במשטרה ועברה על מספר עבירות ובהם שיבוש הליכי משפט ובידוי ראיות.

השופט נחמיאס קבע כי הפרקליטות תענה לטענות אלו בתוך שבוע, והביע תקווה כי בכדי "לעשות עם הנאשם משפט צדק, להוציא את הצדק במהרה, ולחסוך מהנאשם עינוי דין מיותר", המשפט יסתיים עד לכ"ו שבט, אז צפוי אעביד להשתחרר, אלא אם יורשע וגזר דינו יעמוד על למעלה מארבעה חודשי מאסר בפועל.

צילום: אברהם שפירא

 | "חוששים לחייה של האם"

ענת גופשטיין מארגון להב"ה המלווה את אם התינוקת שנהרגה, מסרה לקול היהודי בתגובה כי בארגון חוששים לחייה של האם במידה ואכן ישוחרר הנאשם.

"כמי שמלווים את אמה של התינוקת אנו תמהים על המאמץ של בית המשפט המחוזי לשחרר את הנאשם בהריגת התינוקת ואנו חוששים לחייה", אומרת גופשטיין.

"מחומר החקירה עולה המסוכנות שלו כלפיה, הצורה הרכושנית בה הוא מתייחס אליה והזעם שהוא חש כלפיה, זעם שלפי החשד הביא אותו לרצוח את התינוקת הי"ד. המערכת מתעלמת ממסוכנתו של הפוגע ונראה כי דמה של התינוקת נשפך לשווא".

מהפרקליטות נמסר בתגובה לפניית הקול היהודי כי הם שוקלים לבקשת רשות ערעור בביהמ"ש העליון על ההחלטה: "העניין נבחן וטרם התקבלה החלטה סופית".

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה