התבוללות רעיונית – הסכנה האמיתית של עם ישראל

התבוללות רעיונית – הסכנה האמיתית של עם ישראל

התבוללות רעיונית – הסכנה האמיתית של עם ישראל

יהודים רבים נולדים בתוך כפר ערבי ולא זוכים להמשך הדורות. אך הסכנה שהיהודי ישכח את שורשיו גדולה פי כמה.

י"א כסלו התשפ"ב // נחמה דינה ארנסטוף

בשבוע שעבר שמעתי את תוכנית הרדיו של אברי גלעד בגל"צ, בה מועלים מאזינים מידי יום לדון בשאלות שנמצאות על סדר היום, כאשר הפעם השאלה היתה האם ההתבוללות היא תופעה שמסכנת את העם היהודי.

השאלה של אברי החזירה אותי לפגישה שלי עם ילד לאם יהודייה ואבא ערבי, שעד גיל אחת עשרה לא ידע שהוא יהודי ובטח שלא ידע מה המשמעות של הדבר.

התקשרתי מיד לגל"צ כדי לעלות לשידור, ולהסביר לכולם שאכן, ההתבוללות מסכנת את העם היהודי ויותר מכך. מרוב שיחות בסופו של דבר לא עליתי לשידור, אבל לעצמי – לא ויתרתי. התחלתי לחשוב אילו טענות הייתי מעלה כדי לשכנע את המאזינים, שרובם מן הסתם לא דתיים ולא מאמינים באלוהים, לא להתבולל.

ואז הכתה בי התובנה שללא התורה, ללא אמונה באלוהים ובציוויו להיבדל מהגויים, אין שום סיבה להימנע מהתבוללות. הרגש הלאומי וגאוות היחידה שכל יהודי אמור להרגיש, גם אם הוא לא אדם דתי שומר מסורת, אמור לעורר את האדם לשמור על שרשרת של דורות שנלחמו על ערכי היהדות, אך לא תמיד זה מספיק.

לרוב, בני זוג מתחתנים אחד עם השניה כדי להמשיך סולם ערכים מסויים, ולכן כל כך ברור האיסור 'להתחתן בם', שלא נגיע לידי התבוללות ונפסיק את ערכיה של התורה.

אך כאן אני רוצה לדבר על התבוללות מסוג אחר; התבוללות המחשבה. בלבול הדעת.

אמנם אנחנו חיים בארץ ישראל, מדינת היהודים, אך רובנו חולמים להיות ככל הגויים, נאורים וחדשנים.

כיום במדינת ישראל יהודים וערבים עובדים יחד, לומדים יחד, אוכלים יחד ומבלים יחד. הסכנה של התבוללות פיזית קיימת, אנחנו באמת הולכים ונאבדים, יהודים רבים נולדים בתוך כפר ערבי היישר אל תוך התרבות הזרה, ולא זוכים להמשך הדורות.

אך הסכנה שהיהודי ישכח את שורשיו גדולה פי כמה. יש סכנה שהוא ישכח שהוא בעל הבית בארץ ישראל; ישכח שהוא שונה מהגוי, ושהשוני הזה מחייב; ישכח שאבותיו נלחמו כדי להגיע לירושלים ולכן יש לו חובה לעשות את מה שהם לא זכו לעשות; היהודי עלול לשכוח את תכליתו, וממילא ההתבוללות הפיזית לא תהיה הבעיה האמיתית – אלא רק סימפטום לבעיה לאומית רחבה הרבה יותר.

עם ישראל חייב לעשות חשבון נפש. לבדוק שוב את הסיבה שלשמה הגיע לארץ ישראל ולשאול את עצמו שאלות נוקבות, כדי שיוכל לחדש את הרוח הציונית שהביאה אותנו להכריז על הקמתה של מדינת ישראל.

אם לא נבדוק את עצמנו ונדייק את מטרתנו, אנו עלולים למצוא את עצמנו מאמצים את תרבותם הזרה של הגויים ונעלמים כלא היינו.

 

פורסם בערוץ 7 >> https://www.inn.co.il/news/531712

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה