ואהבת את הגר (שהתגייר כהלכה)

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

ואהבת את הגר (שהתגייר כהלכה)

בשבועיים האחרונים עלה לכותרות ולסדר היום הציבורי נושא הגיורים, בעקבות ההחלטה של בג"ץ להכיר בגיורים רפורמים וקונסרבטיביים. פסק הדין ההזוי, שניתן בחוסר סמכות מוחלטת, הגיע בעקבות עתירה שהגישה בנושא, איך לא, התנועה הרפורמית. על מעלליהם של הרפורמים אין צורך להכביר במילים, וכבר עמדתי עליהם לא אחת בטור זה. אך למרבה הצער, בגלל הלגיטימציה המוענקת לגיורים המזויפים, רבים נוטים לזלזל בכל סוגי הגיור – גם באלו המתבצעים על פי ההלכה. וזה כואב מאוד, משום שישנם גרים רבים שבאמת ובתמים רוצים להיות יהודים, ולא עוברים גיור מלאכותי רק כדי לקבל תעודת זהות ישראלית.

 

הנה סיפור: בשנים האחרונות אנו מלווים גיורת בשם פלסטין. פלסטין הייתה ערביה לכל דבר ועניין, שהתגוררה במזרח ירושלים ועברה גיור מלא, כדת משה וישראל. לאחר שהתגיירה, היא התחתנה עם בעל יהודי, ושינתה את שמה לשם יהודי (מפאת כבודה, לא נחשוף אותו כאן). אלא שמשפחתה לא ממש התלהבה, בלשון המעטה, מהצעד שבחרה פלסטין לעשות. המשפחה הוציאה עליה גזר דין מוות, והחלה במסע רדיפה נגדה ונגד בעלה. בעקבות זאת, נאלצו פלסטין ובעלה לעבור להתגורר בדירת מסתור בדרום הארץ. המשטרה, שאמורה להיות זו שמגינה על פלסטין מפני משפחתה המאיימת לרצוח אותה, אינה מספקת לה את ההגנה הראויה.

 

לצידה של פלסטין, ישנם גרים וגיורות רבים, רובם ממוצא ערבי, שאנו מלווים ומעניקים להם מענה לצרכיהם. אולם למען האמת, כאמור, במרבית המקרים עיקר הבעיה של אותם גרים היא לא במשפחתם הקודמת, אלא ביחס לו הם זוכים בחברה היהודית: מתנשאים עליהם; מתייחסים אליהם כאל סוג ב'; והכי גרוע – מטילים פקפוק ביהדותם.

 

לא לחינם הוקדש בתורה ציווי מיוחד, המנחה אותנו כיצד להתייחס לגרים. "ואהבת את הגר" – יש מצווה מיוחדת לאהוב את אלו הבאים לחסות בצל כנפיו של עם ישראל. ולא זו בלבד, התורה אף מזהירה בשני לאווים נוספים מלצער את הגרים: הראשון בספר שמות: "וגר לא תונה ולא תלחצנו כי גרים הייתם בארץ מצרים", והשני בספר ויקרא: "וכי יגור איתך גר בארצכם לא תונו אותו. כאזרח מכם יהיה לכם הגר הגר איתכם ואהבת לו כמוך כי גרים הייתם בארץ מצרים, אני ה' אלוקיכם".

 

הרפורמים מפרשים באופן עקום, כמובן, את הפסוק ומייחסים אותו לכל גוי המתגורר בארץ. מי שמזלזל ופוגע בגרים שהתגיירו כהלכה, פועל הלכה למעשה על פרשנותם המעוותת של הרפורמים.

 

מכאן נקרא לכל מי שנתקל בגר או גיורת אמיתיים, שהתגיירו על פי ההלכה, להקפיד על מצוות "ואהבת את הגר" ולסייע להם ככל יכולתו.
שבת שלום.

 

לדיווחים ותרומות: 074-7871390
להערות: [email protected]

תגובות