והיא שעמדה – מי זו?

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

והיא שעמדה – מי זו?

אין לילה מיוחד יותר בשנה מאשר ליל הסדר, בו אנו חוגגים את הגאולה הראשונה, שהפכה אותנו מאוסף של פרטים לעם, ובה התגלו כבודו ועוצמתו של הקב"ה אל מול אומות העולם.

כבכל שנה, נסב יחד סביב שולחן הסדר, ונקרא יחד את ההגדה. אחד הקטעים המפורסמים והמיוחדים מתוך ההגדה, הוא "והיא שעמדה". ברוב המשפחות, נוהגים לשיר את הקטע המרגש והמאחד הזה כולנו יחד, איש איש במנגינתו. אך כדאי שנקשיב היטב למילים, ונענה לשאלה די מתבקשת שעולה כאשר קוראים אותן: "וְהִיא שֶׁעָמְדָה לַאֲבוֹתֵינוּ וְלָנוּ, שֶׁלֹּא אֶחָד בִּלְבָד עָמַד עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ, אֶלָּא שֶׁבְּכָל דּוֹר וָדוֹר עוֹמְדִים עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ, וְהַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מַצִּילֵנוּ מִיָּדָם".

 

והשאלה המתבקשת, כמובן, היא: מי היא זו שעמדה לאבותינו בכל דור ודור, שבזכותה הציל אותנו הקב"ה פעם אחר פעם מידי המבקשים לכלותנו?

 

מסבירים המפרשים, שכוס היין, אותה נוהגים להגביה בשעה שקוראים את "והיא שעמדה" – היא זו שעמדה לנו לזכות במשך הדורות והצילה אותנו מכלייה. וכל כך למה? משום שהיין, עליו חלות שלל הגבלות ביהדות כתנאי לשתייתו, הוא זה שמסמל את תמצית ההבדלה בין ישראל לעמים; ההגבלות, אותן תיקנו חז"ל, כוללות איסור לשתות יין יחד עם גוי או לשתות יין שגוי נגע בו, מחשש להתבוללות ועבודה זרה. לכן כוס היין, שנשתה כדת וכדין, תוך היבדלות לאורך הדורות מהיטמעות בקרב העמים עת ישבו ישראל בנכר, היא זו שעמדה לאבותינו, ובזכותה הקב"ה שמר עלינו מפני המבקשים להשמידנו.

 

אך עדיין לא הגענו אל המנוחה והנחלה. "בכל דור ודור", נכתב בהגדה, נעשה המאמץ לכלותנו. אמנם כיום, זכינו לתקומה לאומית ולחגוג את חג הפסח בארץ ישראל, תחת ריבונותה של מדינה יהודית – אך כעת, דווקא מקרבנו יש מי שמבקשים לטשטש ולבטל את ההבדלים בין ישראל לגוים; בראשם נמצאים היועץ המשפטי לממשלה ושופטי בג"ץ, שפסלו אותי מהתמודדות לכנסת, משום שדיברתי על אותם הבדלים שקבעו חז"ל מקדמת דנא, בין ישראל לגויים, ובגין מאבקי בהתבוללות. לית מאן דפליג שאם היום היה יוצא רב כלשהו בהכרזה שאסור לשתות יין עם גויים, מנדלבליט כבר היה ממהר להגיש נגדו כתב אישום על הסתה לגזענות.

 

חשוב שנזכור שמי שקובע עבורנו את סולם הערכים היא תורת ישראל וחכמי ישראל, ולא פקידי משרד המשפטים ושופטי בג"ץ. ההבדלה בין ישראל לגוים היא אינה גזענות – היא יהדות. לכך אנחנו צריכים לחנך את ילדינו, ולהגיד להם באופן שאינו משתמע לשתי פנים: זו האמת, זו היהדות, ואנחנו לא מתביישים בה.

 

לדיווחים ותרומות: 074-7871390
להערות: [email protected]

תגובות