ח"כ בן-ארי: "ההתבוללות – שמד בשמלה לבנה"

ח"כ בן-ארי: "ההתבוללות – שמד בשמלה לבנה"

בדיון על תופעת ההתבוללות בארץ אמרה ח"כ חוטובלי כי יש צורך בתוכניות לימוד על זהות יהודית. ח"כ א-סאנע לא אהב את הדוגמאות השליליות שהובאו, וטען שהדיון עבר לפסים גזעניים. בדיון אחר, יו"ר הכנסת תקף את מכתב הרבנים

ynetפורסם: 08.02.11 , 16:52

"אף אחד לא העלה בדעתו שכאן בארץ יתמודדו עם התבוללות. אנשים שהצליחו לחנך את ילדיהם בחו"ל, ופחדו שם שהילד יתבולל, מגיעים לארץ ואומרים שהילד היה שם יותר יהודי" – כך אמר בצהריים (יום ג') ח"כ אברהם מיכאל מש"ס בדיון על תופעת ההתבוללות בישראל. "יש שחוששים לומר בפה מלא שאנחנו קודם כל מדינה יהודית. צריך לשאוף לדמוקרטיה, אבל לא להוריד את דגל היהדות".

יו"ר הוועדה, ח"כ ציפי חוטובלי – שערכה את הדיון כחלק מיום הזהות היהודית בכנסת – טענה כי הדרך היחידה למנוע את ההתבוללות נהיא חינוך, אך המדינה לא משקיעה בכך די. "המאבק בהתבוללות מגיע לכותרות דרך הסיפורים על נישואי יהודיות עם מוסלמים, אבל חשוב לזכור שהתופעה רחבה הרבה יותר – 92 אלף משפחות מתבוללות חיות במדינת ישראל", אמרה. "יש צורך בתוכניות לימוד לנערות בבתי ספר תיכוניים שעוסקות בזהות יהודית".

ח"כ מיכאל בן ארי התבטא בחריפות יתירה: "מה שעומד לנו לרועץ זו הלגיטימציה להתבוללות. לא רואים בהתבוללות סוג של חורבן לעם ישראל. גולדה מאיר אמרה בזמנו שיהודי שנישא ללא יהודי מצטרף לששת המיליונים. זה שמד נעים בשמלה לבנה".

יש זהות ויש גזענות

חבר הכנסת טאלב א-סאנע ביקש את רשות הדיבור, ועורר סערה כאשר טען: "ביום הזהות היהודית צריך לדבר על זהות יהודית, אבל לא לגלוש לפסים של גזענות".

א-סאנע הוסיף כי בעיניו לא על הכנסת להחליט עבור בן-אדם עם מי הוא יתחתן. "אתם מביאים רק את הדוגמאות הבעייתיות", טען. "יש המון משפחות מעורבות של יהודי וערביה, או של יהודיה עם ערבי, שחיים בשלום ובצורה מכובדת ויפה, ויש משפחות של רק יהודים שחיי המשפחה בהן בעייתיים מאוד".

ח"כ הרב חיים אמסלם ביקש להתייחס להתבוללות אחרת, שאינה קשורה לישראלים וערבים. לדבריו, בעיית ההתבוללות האמיתית נובעת מכך שגרים בישראל כ-300 אלף עולים שהם מ"זרע ישראל" ועל המדינה לקרבם ולעשות הכל על מנת להכניסם לעם ישראל.

"זה כנראה גדול על המנגנונים הקיימים", אמר אמסלם והזהיר: "הבעיה רק תלך ותגדל. אנחנו מייצרים מוצר שלא היה קיים בהיסטוריה – ישראלים שמעורים בחברה היהודית ואינם יהודים כי המדינה לא ערוכה". לדבריו, אין להפריד בין הגיור האזרחי לצה"לי, אלא יש ליצור גיור אחיד לכולם.

יהודית מול דמוקרטית

בפתיחת יום הזהות היהודית, פרי יוזמת ארגון "צהר" וח"כ זבולון אורלב, תקף יו"ר הכנסת ראובן ריבלין את "מכתב הרבנים": "לצערי יש מי שמעדיפים את יהדותה של המדינה על פני היותה דמוקרטית, אך לא ניתן להפריד בין שני מרכיבי הזהות הללו. זהות יהודית

בישראל מושתתת על ערכים דמוקרטיים…אסור לנו להיסחף אחר גורמים – גם בתוך הבית הזה – שמנסים להוכיח את כישלונה של זהות מורכבת זו".

ריבלין ציין כי השנה השלימה הכנסת מהלך לקליטת מומחה למשפט עברי, עו"ד המייעץ לכנסת, לוועדותיה ולחבריה. הוא ציין כי יש שאיפה אמיתית לחזק את מעמדו של המשפט העברי בתהליך החקיקה, ולהתחשב בעקרונותיו במקום שהדבר רלוונטי. "לאורך השנים היטבנו להגדיר מהי מדינה דמוקרטית, אולם עד כה כשלנו בניסיונות להגדיר מהי 'מדינה יהודית' – במה הדבר בא לידי ביטוי, מה מקומו של המשפט העברי במשפטנו ומה עניינם של צווים דתיים לספר החוקים?".

 

למקור

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה