יום כיפור, ספר תורה וילד יהודי

יום כיפור, ספר תורה וילד יהודי

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

יום כיפור, ספר תורה וילד יהודי

ביום כיפור לפני מספר שנים, התפללתי את תפילות הצום במערת המכפלה. באותה השנה, התארח אצלי אורח מיוחד: דוד (שם בדוי), בן לאמא יהודייה ואבא ערבי, שפנה אליי, וסייעתי לו במשך שנים בתהליך הקשה של החזרה לעם היהודי.

זמן קצר לאחר כניסת הצום ואמירת "תפילה זכה", מתחילים בתפילת "כל נדרי". כנהוג, מוציאים את כל ספרי התורה מההיכל, ובמערת המכפלה, ברוך השם, ישנם ספרי תורה רבים.

בעוד החזן פורט בקולו הנעים על מיתרי הנשמה במנגינה ובמילים המרטיטות של התפילה המיוחדת, דוד ניגש אליי. בדמעות, הוא מצביע על ספרי התורה הרבים, לפחות שמונה, שהוצאו מההיכל, והוחזקו בידי מתפללי המניין. "אתה יודע", הוא אומר לי בלחש, "לפי ההלכה יש דבר אחד שמותר למכור עבורו ספר תורה – הצלת יהודי. אני גדלתי בכפר, ואני יודע שבכפר שגדלתי ובשאר הכפרים יש מאות נשים יהודיות וילדים יהודים. ועכשיו אני עומד כאן, ערב יום כיפור, שיא ימי התשובה, ואני רואה כאן את כל ספרי התורה האלו, שנתרמו למערת המכפלה על ידי יהודים שרוצים להנציח את יקריהם בכתיבת ספר תורה לעילוי נשמתם, אבל ברוב מוחלט של ימי השנה הספרים בכלל לא בשימוש, ופשוט שוכבים בארון הקודש. ואני אומר לעצמי: במקום כל כך הרבה ספרי תורה, לא כדאי שיצילו עוד ילד יהודי"?

הוא אמר את הדברים בשקט, אך בלהט וברציפות. עניתי לו כמובן שהוא צודק, אך דבריו לא נתנו לי מנוח במשך כל אותו יום הכיפורים. והם ממשיכים לא להרפות, עד היום.

*

אנחנו יכולים להגיע בכל שנה ליום כיפור אחרי שעשינו את כל ההשתדלות להיטהר, להתנקות, ולבקש מחילה מבורא עולם על חטאינו. אבל אחרי שאנו דואגים לעולמנו הרוחני האישי, כדאי שנשאל את עצמנו מה עשינו, ומה אנו יכולים לעשות למען אחינו שבשבי; האם מלבד להתפלל ולבקש מהמקום לרחם עליהם ולהוציאם מצרה לרווחה, ומאפלה לאורה, עשינו בפועל משהו לשם כך?

*

בימים אלו, אנו בארגון להב"ה מנהלים מאבק משפטי, בשלושה מקרים שונים, למען הצלתם של 5 ילדים יהודים; ילדים לזוגות מתבוללים, שלא שלא שפר עליהם גורלם, והם נתונים בקונפליקט בין זהותם היהודית למוסלמית, או באחד המקרים, הנוצרית. עלויות הסיוע המשפטי מגיעות לעשרות אלפי שקלים. כדי שנוכל להמשיך לעמוד בעלויות, יצאנו בקמפיין גיוס המונים, ואנו מבקשים מכם להיות שותפים עימנו בהצלת הילדים האלה. חפשו בגוגל: "משאירים את הילדים יהודים".

כתיבה וחתימה טובה.

פורסם בעלון השבת מצב הרוח

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה