כולנו משפחה אחת גדולה

כולנו משפחה אחת גדולה

"אתם המשפחה שלי" היא אמרה לי. זה היה כואב. עמדו לי דמעות בעיניים. במשך 15 שנה משפחתה התנתקה ממנה ואין קשר בינהם, יש ניתוק מוחלט.

מאז שהלכה עם גוי, המשפחה  ניסתה לשכנע אותה. היא לא הקשיבה ועשתה כרצונה. "את בסוף תחזרי על ארבע אבל אנחנו לא נקבל אותך" הם אמרו לה.

היא לא היתה מוכנה להתנתק מהחבר שלה היא ההתחתנה והתאסלמה ובחרה בו. כשנולד לה ילד היא ניסתה ליצור קשר  אך לא היתה תגובה מהוריה.  כשהיא הפכה לאם, המצפון שלה התחיל להציק, היא הצטערה על הדרך שעשתה.  הקשר בינהם לא החזיק מעמד. היא עזבה אותו ורצתה לחזור ליהדות ופנתה אלינו. מאז אנחנו בקשר הדוק. אנו מלווים אותה בדרכה מחזקים ומעודדים. אני מאוד מעריכה אותה בשינוי שעשתה בחיים, צריך הרבה אומץ להתמיד. ולמרות כל הקשיים היא החזיקה מעמד ולא נשברה. בעיניי היא אשה מרשימה ביותר. נכון, היא עשתה מעשה שלא יעשה אך זה לא היה מתוך מודעות, אנחנו חיים בתקופה שיש לגיטימציה להתבוללות.
וגם כשהיא חזרה ליהדות ועשתה תשובה, עדיין יש ניתוק וניכור. ועכשיו כשבנתה את עצמה ואת משפחתה וכשהיא חובקת כעת בן נוסף היא עדין ללא קשר עם משפחת המוצא וביקשה שבנצי בעלי יהיה הסנדק כי אנחנו בשבילה כמו משפחה.

קשר נבחן בשעת משבר שקשה וכואב ולמרות הקושי מתחברים כי ממשפחה לא מתנתקים.
בחג הפסח נזכיר את יציאת מצרים ושצאנו מעבדות לחירות. פסח הוא חג משפחתי שבו מעבירים את המסורת מאב לבנו "והגדת לבנך" זה המהות של חג הפסח, העברה בין דורית. כל אחד מאיתנו הוא חלק מפאזל, כולנו שייכים למשפחה הגדולה שנקראת עם ישראל.
משפחה היא מקור לחום אהבה ותמיכה וערבות הדדית. אני מתקשה לראות שיש ניתוק משפחתי המתמשך לאורך שנים. נתק רגשי זה מוביל לכאב, סבל ותחושת חוסר אונים. אדם ללא עורף  משפחתי, חווה בדידות קשה. לעיתים הניתוק הוא מנגנון הגנה מפני כאב ופגיעות יתר, אדם לא יכול להכיל את עוצמת הפגיעה ובוחר להתעלם ולהתנתק.  אדם מתבצר בעמדותיו, מתקשה לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפס ולא יכול למחול ולסלוח ולהתקדם הלאה ולהתחבר מחדש.
בשבת הגדול שבת לפני פסח החג המשפחתי המאחד אנו קוראים בהפטרה "הנה אנוכי שולח לכם את אליהו הנביא והשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם".

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה