כלים להתמודדות עם תופעת ההתבוללות

כלים להתמודדות עם תופעת ההתבוללות

כאמור, התבוללות נובעת מאינטראקציה כלשהי בין יהודים ללא יהודים. קשר ראשוני יכול להיעשות בכול מקום; בתי ספר (מפגשים בין יהודים לערבים- במטרה לעודד דו קיום), צבא, שירות לאומי, עבודה זמנית וקבועה, טיול בחו"ל, הכרויות במקומות בילוי כנסים השתלמויות או אפילו המוכר הנחמד בסופר או נציג שירות..

נכון, אי אפשר למנוע לחלוטין אינטראקציה בין יהודים ללא יהודים, אך יש אפשרות לרכוש את הכלים הנכונים בכדי להימנע מלהגיע למצב של יצירת קשר רגשי עם לא יהודי/ה.

ישנם מצבים בחיים בהם אנו פגיעים יותר, רגישים וזקוקים יותר מתמיד לאוזן קשבת וכתף תומכת. מצבים אילו נוצרים כאשר אנו נמצאים רחוק ממסגרת חמה ואוהבת כגון בית או פנימייה, לאחר משבר נפשי במהלך החיים כגון פרדה מבן משפחה, מחלה של קרוב, גירושין, יתמות, חוויה אלימה ועוד.

במצבים אילו, עלול להגיע בדיוק האדם הנכון שייתן לנו את תשומת הלב לה אנו כה זקוקים, את ההבנה ולפעמים את ה-"בוקר טוב" עם חיוך.

כיוון שאנו פגיעים יותר, כל יחס כזה ישפיע הרבה מעבר למה שציפינו ונוכל לפתח רגש כלפי אותו אדם בקלות וללא פרופורציות- מה שעלול להוביל לתלותיות בו.

עלינו לדעת זאת! עצם הידיעה כי איננו מגיבים לדברים בצורה אובייקטיבית ושקולה יגרום לנו לקחת כמה צעדים אחורה ולהפעיל חשיבה הגיונית.

אם האדם אינו יהודי ונפתח רגש כלפיו, אנו עלולים להגיע לנקודת אל- חזור שתאלץ אותנו לבחור בין יהדותנו לבין הרגש שלנו.

לכן, למרות הקושי הרב, ננסה למצוא את היחס החם במקומות ברורים יותר כגון חברים קרובים, משפחה או לחילופין טיפול נפשי אשר יהווה טיפול מקדים בשרשי הבעיה .. כל אילו יכולים להציל את נפשותינו ממש.

יש לזכור, כי למרות הקושי בו אנו נתונים כעת, עלינו לחשוב מהשכל (ע"פ הציווי "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עינכם"), יש לנו, עם ישראל, תפקיד חשוב, להמשיך את השושלת היהודית ולקדש שמו של הקב"ה בעולם. הבה לא נוותר עליו בהניף יד ולא נקטע שושלת יהודית רבת שנים, הבה נזכור כי כל משבר ולו הקשה ביותר הינו זמני וניסיון מאת הקב"ה  "כִּי כַּאֲשֶׁר יְיַסֵּר אִישׁ אֶת בְּנוֹ ה' אֱלֹהֶיךָ מְיַסְּרֶךָּ" (דברים ח)  ולאחריו לבטח יגיעו ימים יפים יותר..

 

 

 

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה