כפיות טובה – קווים לדמותה

כפיות טובה – קווים לדמותה

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

כפיות טובה – קווים לדמותה

אין דבר חמור יותר מכפיות טובה. השבוע שודר בערוץ 13 סרט דוקומנטרי על גלעד פולק, בן לאמא יהודייה ואבא ערבי. מטרתו של הסרט, שמוחזר בידי ערוץ 13 ושודר כבר בעבר בפלטרפומה אחרת, היא אחת: השחרת פניו של הרב כהנא וניסיון לעשות דה לגיטימציה לדמותו.

הנה הסיפור בקצרה כפי ששודר בערוץ 13: גלעד פולק, הוא בן לאמא יהודיה ואבא ערבי. האם פנתה לרב כהנא ולארגון "יד לאחיות" על מנת שיסייע לה לעזוב את הערבי. האם אכן עזבה אותו, ובהמשך נישאה לטירן פולק, פעיל תנועת כ"ך דאז. בנה, גלעד, שנולד לה מאביו הערבי, אומץ על ידי טירן, והשתלב בפעילות הנוער של כ"ך. לפי טענתו (השיקרית), כשגדל, הוא "גילה" שאביו הביולוגי הוא באמת יהודי, ושהרב כהנא "עשה עליו קופה" באמצעות פרסום המקרה האישי של חילוצה של אימו מהכפר, בבקשה לתרומות.

אולם זוהי האמת לאמיתה: אימו של גלעד פולק אכן פנתה לרב כהנא בבקשה שיסייע לה להפסיק את הקשר שקיימה עם אותו ערבי שהיה אז בן זוגה. הרב כהנא נרתם לעזור לה והעניק לה הכל: מקום מגורים, מזון, כסף וסביבה תומכת ואוהבת. אלא שעורכי הסרט השמיטו פרט קטן: כשהאם פנתה לרב כהנא, היא ציינה בפניו שיש לה בן. בן, שנולד לה מבן זוגה הערבי. הטענה של הבן בסרט שפורסם השבוע, לפיה הוא גילה כי אביו הוא יהודי, היא חסרת כל שחר. למעשה, יש שתי אופציות: או שאימו שיקרה בזמנו לרב כהנא כשפנתה לעזרתו, או שהיא משקרת לבנה כיום.

גלעד פולק גודל במסירות ובאהבה ללא תנאי בידי טירן פולק, שפרש עליו את חסותו – ומכאן שם משפחתו. הוא השתלב בפעילות כ"ך, ולמרות שרבים מפעילי התנועה ידעו על הרקע שלו, הוא זכה ליחס שווה בין כולם.

במקום להגיד תודה לרב כהנא על כך שהציל את אימו מאותו קשר, ולאביו טירן שגידל אותו כאבא אוהב לכל דבר ועניין, גלעד בחר לירוק לבאר ממנה שתה. הוא בחר בדרך של כפיות טובה.

*
סיפורו של גלעד פולק, הוא למעשה סיפורם הטראגי של יהודים רבים, בני הדור השני להתבוללות. אלו הילדים המסכנים ביותר: הילדים שנולדו לעולם בו הם נתונים בקונפליקט מתמיד בין זהותם היהודית לערבית (לרוב). הם אינם יודעים מי הם ומאין באו, והכל בגלל שאחד מהוריהם, לא חשב על העתיד, ועשה שטות שעליה משלם כעת ילדו האהוב.

למרות ההכפשות ש"זכה" להם הרב כהנא וגם אני בסרט ששודר בערוץ 13, אנו לא נירתע. נמשיך לפעול במסירות ובאהבה למען כל יהודיה ויהודי שנפלו לקשר מעורב, וגם למען ילדיהם. גם אם ביום מן הימים, יגמלו לנו על כך בכפיות טובה.

לדיווחים ותרומות: 074-7871390
להערות: [email protected]

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה