אתגר חדש בפייסבוק: כותבים "בנצי גופשטיין" ומחכים שהרשת החברתית תחסום את החשבון. כך קרה לדוב מורל, סטודנט למשפטים, שפרסם לפני שלושה ימים בפייסבוק את הפוסט "בנצי גופשטיין הוא בחור נחמד", בשילוב רקע של דגלי גאווה. הפוסט הוסר כעבור 14 שעות; חשבונו של מורל נחסם לשלושה ימים וישוב לפעילות רק מחר. בעקבות המקרה, גם הקומיקאי יואב רבינוביץ' פרסם פוסט שתוכנו "בנצי גופשטיין" – ונחסם כעבור חמש שעות בלבד.

מסתבר שפייסבוק פשוט לא קיבלה את שמו של מייסד ארגון הימין הקיצוני להב"ה – ועשרות גולשים החליטו לבחון את הנושא בעצמם. אך יכול להיות שהאתגר החדש הוביל את פייסבוק לעדכן את תנאי השימוש שלה; משתמשים אחדים סיפרו ל-NEXTER שלא נחסמו – למרות שפירסמו את שמו של גופשטיין ואף ביקשו מחבריהם לדווח עליהם.

המלצות נוספות

גופשטיין הוא איש ימין, תלמידו של הרב מאיר כהנא ומייסד להב"ה – ארגון שפועל למניעת "נישואי תערובת". בנובמבר 2019 הגישה הפרקליטות כתב אישום נגדו בגין הסתה לגזענות ותמיכה בטרור, ובית המשפט העליון אסר על התמודדותו לכנסת ה-22, אי אז במועד ב' של הבחירות. פייסבוק פתחה במלחמה נגדו עוד בקיץ 2018, בטענה שהוא חורג מכללי הקהילה. היא חסמה את חשבונו ואסרה על איזכור שמו ברשת החברתית. גופשטיין תבע מאז את פייסבוק, ומאבקה של משפחתו ברשת החברתית נמשך עד היום. כך, בדצמבר 2019 כתב דביר, בנו של גופשטיין, שפייסבוק מסירה תמונות משפחתיות בהן מופיע אביו.

קל להבין מדוע דעותיו של גופשטיין חורגות מכללי הקהילה של פייסבוק – אלא שהרשת החברתית לא תמיד עומדת בסטנדרטים שהיא מציבה לעצמה. כך, לפני תשעה ימים הגיעו לידי NEXTER תלונות על פרופיל הפייסבוק של אזרח שכתב "מוות לנתניהו" בכמה פוסטים. גולשים רבים דיווחו עליו, אך מנגנון הדיווח של פייסבוק דחה את בקשותיהם בטענה שהפוסטים "לא חורגים מתנאי השימוש של הקהילה". הפוסטים הוסרו בעקבות פניית NEXTER, עשרים שעות אחרי שפורסמו.

פייסבוק עומדת בתקופה האחרונה במרכזן של סערות פוליטיות רבות: בעקבות מחאת בלאק לייבס מאטר החל בחודש שעבר חרם מפרסמים על הרשת החברתית, שכולל כבר יותר מאלף חברות; חרם המפרסמים אמנם פסח על ישראל, אך כאן החל להתגבש חרם נוסף מצד הימין הישראלי. בתחילת חודש יולי חסמה פייסבוק חשבון פיקטיבי המפעיל את ערוץ 20, בעקבות פרסום ראיון שערך שמעון ריקלין עם בנצי גופשטיין. בתגובה לחסימה הכריזו שמעון ריקלין, ינון מגל ואראל סג"ל על "חרם הימין" על הרשת החברתית – והודיעו שעברו לרשת חברתית חדשה, פרלר.

פייסבוק סירבה להגיב לפניות NEXTER.

מטעמו של בנצי גופשטיין נמסר כי "פייסבוק נוקטת באג'נדה שמאלנית קיצונית. הרשת החברתית שמתהדרת ב"חופש הביטוי" מאפשרת פרסום תכנים פרו נאציים המהללים את פעילותו של היטלר, וחוסמת אותי. הם עושים את זה בגלל המאבק שלי בהתבוללות; צוקרברג, בעלי פייסבוק, הוא יהודי מתבולל שמתכחש לזהותו, ולכן הוא נלחם בי. ברוך השם אני שמח לראות שעוד ועוד משתמשים בפייסבוק מתפכחים ומבינים כי מדובר בגוף אנטישמי מובהק, שמאפשר חופש ביטוי לשונאי ישראל בלבד"