לאחר האונס המזעזע: בנים לא יוכנסו למוסד הרווחה

לאחר האונס המזעזע: בנים לא יוכנסו למוסד הרווחה

שנה לאחר תחקיר הקול היהודי שחשף את התנהלות מוסד הרווחה בו שהתה הקטינה שנאנסה בידי בדואים, מתברר כעת כי צוות ההוסטל הוחלף ושונו הנהלים במקום. "קוראים למשרד הרווחה לעשות בדק בית במוסדות"

  • מערכת הקול-היהודי
  • ד' סיון תש"פ – 10:54 27/05/2020

לאחר פרשת האונס המזעזע שנחשפה לראשונה באתר קול היהודי ולאחר מכן פורסמה אף בכלי תקשורת נוספים, נערכו שינויים בצוות המוסד וכן שינוי בנהלים.

האירוע התרחש לפני קצת יותר משנה, אז הקטינה כבת ה-13 נאנסה בידי בדואים וערבים שהכירה, לאחר שאלו הוכנסו להוסטל בו שהתה בידי מנהלת המוסד, כך עלה מתחקיר שפרסם הקול היהודי בנושא.

כל העת, ענת גופשטיין ועורכת הדין ורד לוי, יחד פעילים נוספים מארגון להב"ה, סייעו למשפחה.

   |  מנהלת ההוסטל הכניסה בדואים – הקטינה נאנסה

הקטינה, שהוצאה מביתה בצו בית משפט ונכנסה להוסטל מכח צו נזקקות, נאנסה בידי שלושה צעירים בדואים, אשר נעצרו בעקבות האירוע ושוחררו לאחר שהרשויות טענו כי קיים קושי ראייתי בתיק.

אלא שמתחקיר הקול היהודי עולות טענות קשות ביותר כלפי התנהלות מנהלת ההוסטל בו שהתה הנערה, הן בנוגע להכנסת בני מיעוטים בגירים לביקור הקטינות השוהות בהוסטל, והן על כך שלא יידעה את המשטרה בדבר האונס למרות בקשת אם הקטינה, ואף לא דאגה שתפונה בהקדם לקבלת טיפול רפואי.

הקטינה שהתה במקום מספר חודשים לפני האירוע, ולמשפחתה התברר כי מרבית הקטינות השוהות בהוסטל נמצאות בקשר עם בדואים וערבים, ואף מבלות איתם בסמוך למוסד ב"אפטרים" (חופשה בת מספר שעות המוענקת לקטינות מספר פעמים בשבוע), תוך שתיית אלכוהול.

אמא של הקטינה התריעה שוב ושוב בפני מנהלת המוסד, ודרשה כי בתה לא תצא לאפטרים לבלות עם אותם ערבים, אלא תצא מהמוסד בליווי מדריכה שתפקח על צעדיה. אלא שהמנהלת לא נענתה לה וטענה כי הדבר יוביל לניתוקה מהחברות.

   | הסיבה להכנסת ערבים להוסטל – "עצמאות בקשרים זוגיים"

עוד התברר, במסגרת התחקיר של הקול היהודי, כי המנהלת מכניסה ביודעין צעירים בני מיעוטים בגירים לבקר את הבנות בהוסטל, וכך הכירה אותה קטינה בת 13 בדואים וערבים, מהלך שהביא לטענת משפחת לאונס האכזרי שחוותה.

משרד הרווחה. ארכיון (צילום: יהודה פרל)

לדברי המשפחה, הקשר לאותם בדואים שאנסו את הקטינה הגיע דרך בדואים שנכנסו להוסטל, וכי באופן כללי הבדואים שנכנסים להוסטל "משדכים" חברים שלהם לבנות נוספות. המנהלת לא מכחישה את הטענות ולדבריה היא מכניסה את הצעירים הבדואים למוסד כחלק מתהליך פיתוח עצמאות אצל הקטינות שכולל יצירת "קשרים זוגיים".

מאידך, בשיחה אחרת עם האם אמרה המנהלת כי היא מכניסה את הערבים כדי לדעת עם מי הבנות בקשר, והדגישה כי ברור לה "ש-80% מהערבים האלה הם פוגעים בהם. זה ברור לי".

   |  לאחר פרסום התחקיר:  צוות ההוסטל הוחלף; הנהלים שונו

בעקבות פרסום התחקיר באתר הקול היהודי ופניית ח"כ בצלאל סמוטריץ', הורה שר הרווחה דאז, חיים כץ, לפתוח בבדיקה מקיפה כנגד ההוסטל, זאת בעקבות הטענות שעלו בתחקיר הקול היהודי. בתוך כך, גם המשטרה פתחה בחקירה.

לקול היהודי נודע כעת, קצת יותר משנה אחרי התרחשות האירוע ופרסום התחקיר, כי צוות ההוסטל הוחלף, יחד עם מנהלת ההוסטל שעזבה את המקום זמן לא רב לאחר פרסום האירוע.

כמו כן, הנהלים בהוסטל שונו ובין היתר צוות ההוסטל לא מאפשר כניסת גברים למקום כלל, אלא אם אם הילדה החוסה במקום מאשרת את הדבר. כל זאת, בכפוף לתנאים נוספים.

בעקבות השינויים שנערכו בהוסטל, אומרת ענת גופשטיין לקול היהודי, כי "טיפול בנערות בסיכון מדאיג במיוחד. לצערנו גם ההוסטל שאמור להגן על הבנות מסכן אותן".

גופשטיין מספרת על השתלשלות העיניינים. "פנינו באמצעות עורכת הדין ורד לוי, לבית המשפט אשר פסק להוציא את הנערה מההוסטל. כמו כן פניתי לשר הרווחה והפנתי את תשומת ליבו על הטיפול הכושל בנערה וההתנהלות הלא מקצועית של ההוסטל.

"משרד הרווחה לקח אחריות  והיא הועברה למקום מוגן יותר ומצבה השתפר. מטיפול בנערה אחרת שהרווחה מפנה אותה לשם בניגוד לרצון ההורים. נודע לנו שהצוות הוחלף יש יותר בקרה על כניסה של גורמים חיצוניים למקום. אך היא הוסיפה שהמקום נראה מוזנח".

"אנו קוראים למשרד הרווחה לעשות בדק בית במוסדות שבאחריותו לודא שהבנות מוגנות".

מקור: https://www.hakolhayehudi.co.il/item/Jewish_identity/%D7%9C%D7%90%D7%97%D7%A8_%D7%94%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%A1_%D7%94%D7%9E%D7%96%D7%A2%D7%96%D7%A2__%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%9D_%D7%9C%D7%90_%D7%99%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%A1%D7%95_%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%A1%D7%93_%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%95%D7%97%D7%94

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה