לא לפחד להתמודד

לא לפחד להתמודד

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

 

לא לפחד להתמודד

 

הפעם נפתח את הטור בפנייה כאובה שהגיעה לידינו השבוע בנוגע לאחד הסמינרים המוכרים והנחשבים במגזר החרדי. וכך מתואר המצב בפנייה:

 

"עקב הקורונה כל הקשר של הבנות עם הלימודים והחברות מתבצע דרך הטלפון וההורים רואים בזה דבר מבורך ושמחים שיש לבת שלהם תעסוקה. הבעיה שיש הרבה קבוצה ווצאפ-פון וצ'אטים קוליים שעולים לשם ערבים, ואז מתחילה שיחה של ערבים יהודים וכו׳ והבנות התמימות מסתקרנות כיוון שלעולם לא יצא להם לדבר עם ערבי ולצחקק איתו".

 

בפנייה מוסבר כי "עד אותה שיחה ערבי נראה להם מחבל, שונא ישראל וכו', ופתאום הן מגלות שהוא יודע לדבר יפה ולהגיד מילים יפות ונעימות ולהבטיח מתנות ואהבה אין סוף. הן מסתקרנות בתחילה, ולאחר מכן הוא משכנע אותן שיתנו לו את המספר האישי שלהן והרבה משתכנעות. ואז מיד מתחיל מסע לחצים אגרסיבי מצד הבחור להיפגש והוא מבטיח עולם ומלואו וכו'".

 

הפונה ציין כי "מדובר בבנות בגילאי 14-17, עצמאיות לחלוטין כיום, ההורים רואים את הטלפון שלהן בתור כלי לעולם החיצון ולא מדמיינים שהוא כלי משחית ופותח בפניהן עולם של סכנות והתבוללות".

 

כמו כן, מצויין כי אין ביכולתו של המוסד הלימודי למנוע מהבנות ליצור את אותן קשרים עם ערבים, שכן "השיחות מתקיימות בין השעות 23:00 בלילה עד 05:00 בבוקר וכמובן אין פיקוח על הבנות בשעות האלו. מדובר על מאות מקרים חדשים מתחילת הקורונה והרבה בנות סוברות שזה נחמד ונעים ונכון לדבר עם ערבי כי הוא נחמד, אדיב ונדיב ומפרגן ומשפיע אהבה ותשומת לב אין סופית".

 

***

כואב הלב. הפנייה המדוברת מתייחסת לסמינר אחד בסך הכל. נסו לחשוב בכמה סמינרים ברחבי הארץ התופעה הזו מתרחשת. מדובר על אלפי בנות חרדיות, שאחוז גבוה מהן נופל בסופו של דבר ברשתן של אותם ערבים.

 

לצערנו הרב, מניסיוננו, במגזר החרדי קיימת נטייה להעלים עין מהתופעות הללו, ולא להתייחס אליהן במלוא החומרה. הפניות שמגיעות אלינו, כמו הפנייה שהוצגה בשורות הקודמות, נעשות מתחת לרדאר.

 

על מנת להיאבק בתופעות הללו ולמנוע מהן ככל הניתן להתרחש, דרושות שתי פעולות, בשני מישורים:

המישור הראשון, הוא המישור ההסברתי. נכון, מדובר בנושא שלא נעים לדבר עליו בפומבי, אך עדיף להתמודד עם אי נעימות קטנה שחולפת במהרה, מאשר להתמודד כמה שנים מאוחר יותר עם אחוז נשירה גבוה של עשרות בנות; יש להקנות למחנכות והמורות המופקדות על החינוך בסימנרים החרדים את הכלים להסביר לתלמידותיהן בצורה הטובה ביותר מדוע כל קשר כזה, גם אם הוא נראה מתוק ונחמד, הוא למעשה בור עמוק שהולך ונפער, המסכן אותן באופן ממשי.

 

המישור השני, עוד לא מצוי בידינו, אך בעזרת השם גם הוא יגיע: הקמת רשות ממלכתית למאבק בהתבוללות. זה נראה חלום רחוק, אך גם מדינה יהודית הייתה נראית חלום רחוק שנים בודדות לפני הקמתה. אל דאגה, גם היום הזה יגיע.

 

לדיווחים ותרומות: 074-7871390
להערות:
[email protected]

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה