מלאה הארץ חמס // ענת גופשטיין

מלאה הארץ חמס // ענת גופשטיין

"אני לא מבינה מאיפה היא התחילה קשר עם ערבים ועם איסלם. היא ילדה טובה, ילדה של בית" אמרה לי אמא של הילדה. מסתבר שהיום כבר לא צריך לצאת לרחוב על מנת להיפגע. מסתבר שהיום אפילו הבית כבר לא מבצר בטוח.
גם בתוך הבית אפשר להיפגע; מהמחשב או מהטלפון אפשר להגיע לכל העולם וכולם יכולים להגיע אלינו. גם מי שחשב שהוא מוגן והאשים את האיטרנט בבעיות, זה לא עזר לו, גם הרחוב מסוכן. אין מקום מוגן. צריך ללמוד על מוגנות, להבין, להפנים ולדעת להציב לעצמנו ולאחרים גבולות ברורים. אנחנו חיים בעולם פרוץ. הכל מותר. אין דין ואין דיין.
אכן, מלאה הארץ חמס ואנחנו צריכים לדעת איך להתנהל בה בביטחה. אנחנו חייבים לדבר עם הילדים, ליצור קשר בריא ולהיות איתם. כי אם אנחנו לא נדבר- מישהו אחר ידבר איתם, וזה עלול להיות מאוחר.
עכשיו כשאנחנו עדיין בבית מתכנסים עם המשפחה, לפני שיוצאים מן התיבה אל העולם הגדול, צריך לתת כלים להתמודדות לילדים. יש פה הצפה, מבול של מידע ואנחנו מנסים לחיות נורמלי בתוך עולם מלא גירויים. לא תמיד הם מבינים את המשמעות של המעשים שלהם. קשה שלא ליפול והרבה תועים בדרך.
גם כשילד נופל צריך להשתדל לא לשפוט, הילדים גדלים לעולם מלא פיתויים, ויש מי שמנצל את המצוקה הנפשית של הנוער, נותן סמים ויוצר תלות חזקה ושליטה.
אנו צריכים להיות שם בשבילו ולהיות תמיד עם יד הדופק,
לראות, הקלו המים. יש מצבים שצריך לשלוח יונה ולפעמים את העורב כי העולם מבחוץ לא תמיד יפה. ואפילו לפתוח חלון לראות מה קורה בחוץ.
הילדה הזאת שנפלה עשתה דרך ארוכה, אני זוכרת את הבכי והיאוש של האם ובעיקר את חוסר האונים במצבים כאלה. הם פנו לרשויות אבל לא היה עם מי לדבר. התלוננו בשבילם אבל המערכת היתה אטומה. השתדלנו להיות שם בשבילם. הכאב של ההורים היה קשה מנשוא. בשבילם העולם נחרב. המשמעות של קשר עם גוי היא ניתוק טוטאלי מעם ישראל. אבל אנחנו יודעים שאין ישראל מוצאים מנוח לכף רגלם בין האומות וחוזרים הביתה. גם הילדה הזאת עשתה דרך ארוכה והצליחה לתקן, ולהקים בית יהודי כשר.

לכל זמן ועת תחת השמים. יש תקופות בחיים שאנחנו צריכים להתכנס ולבוא אל התיבה הפרטית שלנו עם המשפחה אם בגלל המחלה או המגפה. ועת לצאת מן התיבה. יש זמנים שאנחנו נדרשים לצאת לעולם גם אם לא תמיד מוגן שם בחוץ כי יש לנו תפקיד.
ה' הבטיח שלא יהיה עוד מבול, ולנו יש את האפשרות לתקן.
למרות כל השחיתות של מערכת אכיפת החוק,
למרות כל ההתנהלות המקולקלת של המערכות במדינה- אל לנו להתייאש.
הגיע הזמן לצאת מן התיבה לנסות לתקן ולהגיע לעולם טוב יותר.

פורסם בעלון השבת גילוי דעת.

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה