סוליקה הצדיקה

סוליקה הצדיקה

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

 

סוליקה הצדיקה

השבוע ציינו את יום הוצאתה להורג של סול (סוליקה) חגואל, הידועה יותר בכינוי שניתן לה לאחר מותה – "הצדקת סוליקה". בטור זה נביא את סיפורה המיוחד של סוליקה, נערה יהודייה בת 17 בלבד, שהוצאה להורג באכזריות ע"י המוסלמים במרוקו.

***

 

סוליקה נולדה בשנת 1817, בעיר טנג'יר שבמרוקו, להוריה חיים ושמחה חגואל. היא הייתה נערה יפהפייה. אביה, שהיה תלמיד חכם גדול, הבין את פוטנציאל הסכנה הטמון ביופיה; החשש שערבים ינסו לחמוד את ביתו ולפגוע בה, היה נוכח תמיד. הוא הנחה אותה למעט ביציאה מן הבית, ושינן באזניה את הפסוק "כל כבודה בת מלך פנימה".

 

אך אשר יגור בא לו. ביום מן הימים, ראה אחד משכניה המוסלמים של משפחת חגואל את סוליקה, והחליט שהוא רוצה להינשא לה. אולם על פי האסלאם, אסור למוסלמי להתחתן עם מי שאינה מוסלמית. יום אחד הגיע אביו לבית משפחת חגואל, והודיע כי אם סוליקה לא תתאסלם ותינשא לבנו – רע ומר יהיה גורלה וגורל משפחתה.

 

המשפחה, שהבינה כי לא מדובר באיום סרק, מיהרה להבריח את סוליקה מהבית. היא הובהלה אל בית של ידידי המשפחה, והתחבאה שם. אך זה לא עזר: מספר ימים לאחר מכן, הגיעו שוטרים עם צו מאסר לבית הוריה של סוליקה. משנענו כי סוליקה אינה בבית ומקום הימצאה לא ידוע, אסרו השוטרים את אימה של סוליקה כבת ערובה.

 

דבר המעצר נודע לסוליקה. היא ידעה כי מדובר בתנאים  נוראיים ובלתי נסבלים, והחליטה להסגיר עצמה לשלטונות – על מנת לחסוך סבל מאימה.

 

 

סוליקה הובאה למשפט. טענתם של המוסלמים היתה כי סוליקה כבר התאסלמה בעבר – והתחרטה, דבר שנחשב חמור מאד בעיני המוסלמים… אך סוליקה טענה בתוקף כי "יהודייה הייתי – ויהודייה אשאר לעולם". השופטים הציעו לה להתאסלם, ואיימו עליה שאם לא תעשה זאת – תוצא להורג. סוליקה סרבה להתאסלם. "לא המוות ולא העינויים ירתיעו אותי", אמרה לשופטים, "אני מוכנה למות על קידוש ה' ולא להפנות עורף לאמונת אבותי".

 

סוליקה הוחזרה למאסר, ומשם נלקחה לעיר פס – מקום משכנו של מלך מרוקו, ומקום משכנם של המוצאים להורג.

 

בהיותה שם, ראה אותה יום אחד אחד מבני המלך. גם הוא חשק בה, והציע לה להתאסלם ולהינשא לו – תמורת חיי עושר תפנוקים אינסופיים. אך סוליקה סירבה בתוקף.

 

אפילו רב העיר פס, הגיע אל מקום מאסרה בעיר, וניסה לשכנע אותה בעצמו כי תתאסלם, ולו באופן פיקטיבי בלבד, ובלבד שלא תוצא להורג ולא תיפגע הקהילה היהודית. אך סוליקה לא נכנעה. "מוכנה אני למות על קידוש ה', ובלבד להישאר יהודייה!", אמרה בתקיפות.

 

***

סוליקה הוצאה להורג בסופו של דבר. המוסלמים ימ"ש, ערפו את ראשה. עמדה בפניה האפשרות להישאר בחיים ולהתאסלם, אך היא בחרה למות מות קדושים, עם הרבה גאווה יהודית. גבורתה ומורשתה של סוליקה, סול הצדיקה, הם אלו שעל בסיסם נשען ארגון להב"ה, בפעילותו למניעת התבוללות. יהיה רצון שיזכו כל בנות ישראל למסירות נפש ולקידוש שם שמיים כמותה.

 

 

 

לדיווחים ותרומות: 074-7871390
להערות: [email protected]

 

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה