סוף מעשה במחשבה תחילה

סוף מעשה במחשבה תחילה

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

סוף מעשה במחשבה תחילה

לפני מספר חודשים, פרסמתי בטור זה את סיפורו של אדם (שם בדוי), ילד יהודי בן 5, עליו מתנהל מאבק משפטי ארוך שנים, בין אימו היהודייה לאביו הערבי. למי ששכח או לא קרא, הנה שוב מה שפרסמתי בקצרה: 4 שנים לאחר שנישאה יעל (שם בדוי), אימו של אדם לאביו, היא החליטה להתגרש, בעקבות אלימות ואיומים מצידו כלפיה. בתחילה, מונתה לה עו"ד מטעם הסנגוריה הציבורית עבור הטיפול בתיק הגירושין. עורכת הדין, ערבייה, פעלה נגד יעל, ושיתפה פעולה עם האב. בעקבות זאת היא פיטרה אותה מתפקידה, ומונתה לה עורכת דין שייצגה אותה מטעם ארגון להב"ה.

המשמורת על אדם הייתה לאורך כל הדרך אצל אימו, שכן בנוסף לאלימות של אביו, הוא היה מכור לאלכוהול וסמים. אדם היה פוגש אותו במסגרת הסדרי ראייה. לאחר זמן מה, בעקבות אי נוחות בהסדרי הראייה, הגישה יעל בקשה לשנותם, במטרה להקל על בנה. בתגובה, ביקש האב לפתוח את כל התיק מחדש. בתום דיונים רבים ומתישים, הגיעה פסיקתו של השופט, שכללה בין היתר את השערורייה הבאה: השופט פסק כי בכל החגים המוסלמים הילד ישהה אצל אביו, ואילו בחגים היהודיים תתבצע חלוקה בין האב לאם. הסיבה לכך, על פי דבריו: 'הילד צריך לפתח הזדהות עם התרבות והדת של האב'.

על החלטה זו, שקורעת את זהותו של הילד, החלטנו להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי. לצערנו, לא הצלחנו להפוך לחלוטין את ההחלטה, אך הגלולה הומתקה: בית המשפט פסק כי בחג הפסח, הילד ישהה אצל אימו בלבד.

*

רק עלותו של הגשת הערעור, נאמדת בעשרות אלפי שקלים, אותם שילמנו. השאלה המתבקשת כמובן היא האם בשל שינוי די פעוט בהחלטה, היה שווה להשקיע כל כך הרבה כסף? ובכן, ככל הנראה לא קיים מדד בעולם שיכול להעריך כמה גדול ערכו של יום אחד בלבד של ילד יהודי, ששוהה במהלך פסח אצל אימו היהודייה במקום אצל אביו הערבי. אין ספק, כי אנו עשינו את הדבר הנכון.

אולם לא זוהי הנקודה המרכזית בסיפור; במהלך הדיון שהתקיים בערעור, שאל אחד השופטים את האם: "תגידי, איך לא חשבת מראש? לא ידעת מראש שהילד הזה ייקרע בין הזהויות שלו? עכשיו הוא לא ידע מה הוא ומי הוא".

זוהי השאלה שאנו שואלים כל בת שנמצאת בקשר עם גוי, ומעוניינת להינשא לו: נניח לרגע בצד את ההנאה שלך ואת טובתך האישית. את לא חושבת על הילדים שיוולדו? את לא מבינה שהם יהיו ילדים שייקרעו בין שני עמים, שבסופו של דבר ישנאו אותך על הבלבול הזה שהכנסת אותם אליו?

לכן, אם אתם מכירים מישהי שנמצאת בתחילה של קשר עם גוי, חשוב מאוד לפנות אלינו לפני שנולדים ילדים (הטלפון כאן למטה), כי לאחר מכן – זה כבר נהיה מסובך מאוד.

פורסם בעלון השבת "מצב הרוח".
לתרומות : https://www.matara.pro/nedarimplus/online/?mosad=7001591

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה