פרגמטיות? לא אצל משה רבנו

פרגמטיות? לא אצל משה רבנו

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

פרגמטיות? לא אצל משה רבנו

"בנצי, למה אתם כל כך קיצוניים? למה אתם לא מוכנים להתפשר על שום דבר? בואו, תמתנו קצת את האמירות והדרישות שלכם, ואולי תוכלו להשיג יותר". משפטים ואמירות מסוג זה אני שומע כמעט מדי יום.

ובכן, אחד העקרונות היסודיים שהנחיל הרב כהנא הי"ד לתלמידיו, שזכיתי להימנות עליהם, הוא העיקרון לפיו כאשר מדובר בעניין של חילול השם וקידוש השם, אסור להתפשר על קוצו של יו"ד.

הבסיס לעיקרון זה, טמון בפרשת השבוע שלנו: בפרשה מסופר כי לאחר מכת חושך – מכה אחת לפני המכה האחרונה – שהגיעה לאחר 8 מכות קודמות בהן חיזק הקב"ה את ליבו של פרעה שוב ושוב, פרעה מודיע למשה שהוא מוכן להתפשר: "וַיִּקְרָא פַרְעֹה אֶל מֹשֶׁה וַיֹּאמֶר: לְכוּ עִבְדוּ אֶת ה' רַק צֹאנְכֶם וּבְקַרְכֶם יֻצָּג גַּם טַפְּכֶם יֵלֵךְ עִמָּכֶם". פרעה אומר למשה רבנו: אתם, עם ישראל, חופשיים ללכת לדרככם. עיזבו את מצרים. יש לי רק תנאי אחד: את הצאן והבקר שברשותכם – תשאירו כאן.

ההגיון הפשוט אומר שצריך להיות מטורף כדי לסרב להצעה כזו. אומה שלמה שנמצאת במשך מאות שנים תחת שיעבוד וסבל נוראי, מקבלת הצעה שלא חלמה שתגיע: יציאה לחירות. כל יהודי שחי אז במצרים היה אומר: אה, פרעה רוצה שנשאיר גם את הצאן והבקר? שיקח הכל, רק שיתן לנו ללכת!

אבל משה רבנו, בצעד לא פרגמטי בעליל, מסרב להצעה של פרעה. ולא רק שהוא מסרב, הוא אף מודיע לו נחרצות: "… גַּם אַתָּה תִּתֵּן בְּיָדֵנוּ זְבָחִים וְעֹלוֹת וְעָשִׂינוּ לה' אֱלֹהֵינוּ. וְגַם מִקְנֵנוּ יֵלֵךְ עִמָּנוּ לֹא תִשָּׁאֵר פַּרְסָה כִּי מִמֶּנּוּ נִקַּח לַעֲבֹד אֶת ה' אֱלֹהֵינוּ וַאֲנַחְנוּ לֹא נֵדַע מַה נַּעֲבֹד אֶת ה' עַד בֹּאֵנוּ שָׁמָּה".

מי היה מאמין? לא רק שמשה מסרב להצעה הנדיבה של פרעה, הוא אף מעז פניו כנגדו ומעדכן אותו כי גם הוא בעצמו יתן לו מרכושו הפרטי צאן ובקר (!).
מה גורם למשה להתנהג בחוסר האחריות המשוועת הזו? איך הוא מוכן לשאת על כתפיו את הסבל הרב שעוד ייגרם לבני ישראל בשהות הנוספת במצרים שנגזרת עליהם בפועל?

התשובה היא בשתי מילים: קידוש השם. מעמד יציאת בני ישראל ממצרים הוא מעמד אדיר של קידוש השם, שחושף את זרוע קדשו של הקב"ה לעיני הגוים ומראה את גבורתו. קידוש השם לא נעשה בקומבינות ובפשרות, אלא בשמירה על האמת כולה – מראשיתה ועד אחריתה. וזהו גם העיקרון שאנו משתדלים שינחה אותנו, תלמידי משה רבנו והרב כהנא, בפעילות למען עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל.
שבת שלום.

לדיווחים ותרומות: 074-7871390
להערות: [email protected]
פורסם בעלון השבת "מצב הרוח".

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה