פרשיית דפוס הלהט"ב: מקרי המראה שעומדים בפני בית המשפט

פרשיית דפוס הלהט"ב: מקרי המראה שעומדים בפני בית המשפט

פרשיית דפוס הלהט"ב: מקרי המראה שעומדים בפני בית המשפט

בית המשפט העליון ידון מחר (ד') בערעור על ההחלטה לחייב בעל בית דפוס דתי להדפיס חומרים עבור ארגון להט"ב. שני מקרים דומים אבל הפוכים כבר מונחים לפתחה של מערכת המשפט

 ז׳ בסיון ה׳תשפ״א 18/05/2021

בבית המשפט העליון יתקיים מחר (ד') דיון בערעור שהגישו בעלי בית דפוס "צבעי הקשת" על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, לחייב את בית הדפוס להדפיס חומרים עבור ארגון הלהט"ב "האחווה הסטודנטיאלית הלהט"בית" בבאר שבע ולשלם לארגון 50 אלף שקלים, אלה נאספו עבור בית הדפוס באמצעות מימון המונים. הערעור הוגש לבית המשפט העליון לאחר שנדחה בבית המשפט המחוזי בבאר שבע והוא ידון בפני השופטים נועם סולברג, יעל וילנר ועוזי פוגלמן.

לאחרונה הגיעה לבחינתה של מערכת המשפט שני מקרים הפוכים אותם נבחן.

יאיר קהתי מתנועת "חוזרים להר" הפועלת לעליית יהודים להר הבית ולחופש הפולחן, ביקש להדפיס פלאיירים עבור התנועה בבית הדפוס "אלהודא" באום אל פאחם. בעלי הדפוס, ג'מאל מחאמיד סירב. במייל ששלח לקהתי רשם: "איזה הר הבית ואיזה אבטיח – זה מסגד אלאקסא שלנו של המוסלמים – לך לעזאזל".

בעקבות כך, וכצעד מחאתי בעקבות המקרה הדומה עם דפוס צבעי הקשת, קהתי הגיש לאחרונה תביעה לבית משפט לתביעות קטנות בנצרת נגד בעלי הדפוס באום אל פאחם. על פי כתב התביעה, בעלי דפוס אלהודא סירב לספק את השירות בשל היותו מוסלמי המאמין כי הר הבית שייך למוסלמים, ובכך עבר על איסור הפליה. החוק אוסר על מי שעיסוקו באספקת מוצר או שירות ציבורי להפלות לקוח על בסיס גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, השקפה ועוד. לאור זאת, קהתי תובע את מחאמיד בגין הפליה, בסכום של מעל 33 אלף שקלים.

בתביעתו התייחס קהתי לפסק הדין של ביהמ"ש השלום בבאר שבע בעניין האגודה לשמירת זכויות הפרט נגד דפוס צבעי הקשת ולהחלטת בית המשפט המחוזי בעיר לדחות את הערעור שהגישו בעלי הדפוס.

עוד נכתב כי בדחיית ביהמ"ש המחוזי את ערעור בעלי דפוס צבעי הקשת דחה ביהמ"ש את טענותיהם כי אמונתם הדתית אוסרת עליהם ליתן את השירות המבוקש, וקבע כי למרות ההתנגשות בין אמונתם הדתית של בעלי הדפוס לבין החומרים שהתבקשו לייצר, זכות הלקוח לקבל שירות מנצחת: "המחוקק בחר להעדיף את זכותו של המופלה לרעה, לשוויון מלא, על פני זכותו הלכאורית של המפלה לממש את אישיותו והשקפות עולמו". מבעלי דפוס "אלהודא" לא התקבלה תגובה עד לרגע זה והיא תפורסם כשתגיע.

מקרה נוסף של תביעת מראה לקראת הערעור שידון מחר נוגע לארגון להב"ה המבקש אכיפה שוויונית. מכתב התראה לפני הליכים משפטיים הוגש ליריב ויינברג מסטודיו "סימנים", לאחר שסירב לטענת יו"ר להב"ה בנצי גופשטיין ליצור סדרת סרטוני תדמית עבור הארגון ואף לא העביר הצעת מחיר – בטענה כי אידיאולוגיית להב"ה מנוגדת לחלוטין לתפיסת עולמו. גם במכתב זה, שנשלח באמצעות עו"ד חנמאל דורפמן, צויין פס"ד בעניין דפוס צבעי הקשת "בו נקבע במפורש כי גם סירוב למתן שירות הנובע משיקולים אידיאולוגיים או דתיים אינו יכול לאפשר הפליה אסורה". במקרה זה מבקש גופשטיין סעד של 50,000 שקלים בגין הפרת חוק ההפליה.

יריב וינברג בעל סטודיו סימנים מסר בתגובה כי בניגוד לטענותיו של גופשטיין, הוא לא סירב לספק את התוכן הדורש, אלא לא יכול היה לספק את המוצר המבוקש מאחר וסרטי תדמית הם תחום אומנות אישי. בהתחשב בכך, ובעובדה שהאידיאולוגיה של ארגון להב"ה מנוגדת לחלוטין לתפיסות עולמו, הודיע לגופשטיין שלא יוכל לספק את השירות הרצוי עבורם. עוד מסר וינברג כי אם ארגון להב"ה היה מתעקש, הוא היה מעביר הצעת מחיר עבור התוכן הנדרש.

פורסם במקור ראשון >> https://www.makorrishon.co.il/news/350503/https://www.makorrishon.co.il/news/350503/

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה