פרשת וישלח – שבת למלחמה בהתבוללות

פרשת וישלח – שבת למלחמה בהתבוללות

מאחורי הלהבות

פרשת וישלח – שבת למלחמה בהתבוללות

"ותצא דינה בת לאה.. וירא אותה שכם בן חמור… ויענה… ויאהב את הנערה… ויאמר … קח לי את הילדה הזו לאשה". כך נפתחת פרשת מעשה שכם בפרשתנו.

רש"י מביא את המדרש הידוע בגנותה של דינה על כך שיצאה מביתה. לעומת זאת, האברבנאל דווקא דורש את יציאתה לשבח: "אבל הכתוב הזה בא לספר שבחה של דינה שלא קרה לה זה להיותה יצאנית בטבעה, כי היא היתה בת לאה המלומדת לשבת בית, כי רחל היתה רועה את הצאן ולאה לא היתה יוצאת החוצה וזה מורה שלא יצאה לכוונה רעה חלילה אלא לראות בבנות הארץ, לא אמר באנשי העיר וגם לא בבני העיר אלא בבנות העיר במלבושיהן ובתכשיטיהן יען לא היתה בבית יעקב שום נערה בלתה והיא רצתה ללמוד מבנות העיר כדרך הנערות הבתולות".

ודאי שגם לשיטת רש"י אסור לנו לבא ולהאשים את דינה במה שעשה לה שכם בן חמור. הקורבן בכל מקרה לא אשם. האשם מוטל על הרשע, על האכזר, על התוקפן – ובשום אופן לא על הנאנסת ולא על המותקפת.

אך מדברי האברבנאל אנחנו יכולים ללמוד שזה יכול לקרות לכל אחת, גם לבנות שבאות כביכול מבתים הרוסים, וגם לבנות הבאות מבתים טובים. אף בת לא מעלה על דעתה בתחילה שהיא תצא עם גוי, ודאי שלא עם אויב ערבי. אבל זה קורה יום יום: היא פוגשת אותו בבית הספר, במרכזי הערים ובקניונים, במקומות העבודה, בשירות הצבאי ובשירות הלאומי. הן תיפגשנה עם מוסא, עם מוחמד ועם יוסוף. לפעמים היא תפגוש אותו כמשה, מוחי או יוסי. היא תעבוד איתו, תיצור מגע יומיומי איתו ואז…

ארגון להב"ה פועל מזה שנים, באמצעי הסברה רבים להעלאת המודעות לבעיית ההתבוללות בישראל. לצערנו אנו מטפלים בעשרות מקרים מידי שבוע של נערות ונשים יהודיות. העיניים דומעות, והלב בוכה ומסרב להאמין לשיחות הטלפון שמתנדבות הארגון מקבלות 24 שעות ביממה למוקד הטלפוני של להב"ה; ב"ה אנו מצליחים למנוע בחלק גדול מהמקרים את המשך הקשר.

שמנו לנו למטרה להקדים תרופה למכה, לא לחכות שהבנות יגיעו לכפרים אלא לעשות הכל שהן לא יכירו אותם לפני. חז"ל אסרו לנו בישולי גוים משום חתנות, כי הקירבה והשהות המשותפת מביאה לקשר פסול. כשחיים, עובדים ולומדים ביחד זה מביא לידי קירבה.

לכן אנחנו מסבירים לבנות שלא יעשו שירות לאומי ביחד עם גוים. אנחנו נאבקים למען עבודה עברית, זועקים כנגד מפגשי בתי ספר של יהודים וגוים, וחברי הארגון מגיעים לכל מקום בארץ כדי להתריע מפני התופעה.

אנו בלהב"ה קוראים לקבוע את שבת זו, שבת פרשת "וישלח", כשבת עולמית למלחמה בהתבוללות. בשבת זו אנו מבקשים מכל הציבור, באי בית הכנסת ומי שאינם, להקדיש את הזמן של שיחות השבת, השיעורים והדיונים סביב שולחן השבת לנושא המאבק בתופעת ההתבוללות בישראל. יחד, נמנע את המקרה הבא.

פורסם בעלון השבת "מצב הרוח".

לדיווחים ותרומות: 074-7871390 להערות: [email protected]

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה