'רוצה לחזור ליהדות? תמירי את ילדייך לנצרות'

'רוצה לחזור ליהדות? תמירי את ילדייך לנצרות'

'רוצה לחזור ליהדות? תמירי את ילדייך לנצרות'

בית דין כנסייתי שלל מישראלית שהתנצרה את האפשרות להתגרש מבעלה כל עוד היא לא רושמת את ילדיהם כנוצרים. עכשיו היא עותרת בעניין לבג"ץ

בשנה שעברה הודיע בית הדין הכנסייתי היווני אורתודוכסי ביפו כי לא ידון בתביעת גירושין שהגישה אישה שהתנצרה עבור בעלה וביקשה לחזור ליהדות לאחר שנפרדו, וזאת עד שתמיר את דתם של שני ילדיהם לנצרות. אחרי חודשים שבהם התעלם בית הדין הכנסייתי הגדול של הפטריארכיה היוונית בירושלים מהערעור שלה, היא הגישה לאחרונה עתירה לבג"ץ שבה היא טוענת כי מדובר בהחלטה שפוגעת בזכות החוקתית שלה ושל ילדיה לחופש דת. 

 

העתירה הוגשה באמצעות עו"ד ליאן קהת ועו"ד גילור נחום ובמסגרתה התבקש בג"ץ להוציא צו שיחייב את בתי הדין הכנסייתיים לנמק מדוע הם לא מוכנים לדון בערעור שהגישה האישה ולבטל את ההחלטה שהתנתה את המשך הדיון בתביעת הגירושין שלה בהמרת דתם של שני ילדיה לנצרות. זאת, אף שהיא אינה מעוניינת בכך, בעלה מסכים שהילדים יישארו רשומים כיהודים ומעוניין אף הוא להתגרש. 

 

בעתירה צוין כי החלטת בית הדין הכנסייתי האזורי וההתעלמות המוחלטת של בית הדין הכנסייתי הגדול מהערעור שהגישה האישה במשך יותר משמונה חודשים הותירו את האישה בפני מבוי סתום. בתוך כך הודגש כי הסכם גירושין שנחתם בינה לבין בעלה אושר בבית המשפט למשפחה והדבר היחיד שמונע את הגירושין הוא הכפייה הבלתי חוקית של בית הדין הכנסייתי להמיר את דתם של הילדים. 

 

בעתירה הובהר כי הילדים נחשבים ליהודים אף שעברו טקס טבילה שכן ההמרה לא נרשמה במשרד הדתות. עוד הודגש כי מאחר שהבת כבר בת 13, לפי חוק הכשרות והאפוטרופסות יש לקבל את הסכמתה להמרה, אבל היא מעוניינת להישאר יהודייה ומסרבת להתנצר. 

 

עוד נטען כי לבית הדין הכנסייתי אין כל סמכות לכפות על האישה להמיר את הדת של ילדיה כתנאי לדיון בתביעת הגירושין שלה תוך פגיעה מובהקת בזכות החוקתית שלה ושל ילדיה לחופש דת. מדובר בהחלטה שמנוגדת לכללי הצדק הטבעי ופוגעת בטובת הילדים בהתחשב בכך שהמשמורת ניתנה לאימם והיא זו שאחראית על החינוך שלהם. עוד הובהר כי מאז ומתמיד הילדים קיימו את המסורת היהודית והתחנכו במוסדות חינוך יהודיים. 

 

לפיכך התבקש בג"ץ לבטל את החלטת בית הדין הכנסייתי היווני-אורתודוכסי האזורי הלכה למעשה או לכל פחות לחייב את בית הדין הכנסייתי הגדול לדון בערעור שהגישה האישה, שעומדת כיום בפני שוקת שבורה אף שהיא ובעלה פרודים כבר יותר מארבע שנים ושניהם מעוניינים לשים סוף לנישואין. 

 

תגובותיהם של בית הדין הכנסייתי האזורי ביפו ובית הדין הגדול לערעורים של הפטריארכיה היוונית לא התקבלו עד למועד פרסום הכתבה. 

מקור: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5795523,00.html?utm_source=m.ynet.co.il&utm_medium=social&utm_campaign=whatsapp&utm_term=5795523
0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה