שירות לאומי או לאומיני?

שירות לאומי או לאומיני?

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

שירות לאומי או לאומיני?

השבוע יצאנו בארגון להב"ה בקמפיין חדש נגד העבודה המשותפת של בנות השירות הלאומי יחד עם עובדים ערבים בבתי החולים בישראל. תכף נחזור לתכני הקמפיין, אך קודם נקדים ונאמר כי במשך העשור האחרון בו קיים ארגון להב"ה, זו אחת הבעיות הנפוצות ביותר בסוגיית ההתבוללות שאנו מטפלים בה. יש לתופעה הזו שני אלמנטים מרכזיים: היא פושה כמעט בכל בתי החולים בארץ, והאלמנט הבעייתי יותר, הוא שבמרבית המקרים, התופעה אינה מוגדרת כלל כ"בעיה". כי הרי הן בנות השירות הלאומי, והן האחים והרופאים הערבים, מאוחדים סביב מטרה משותפת של הצלת חיים, אז לכאורה, מה הבעיה?

 

אז זהו, שיש כאן בעיה, והיא לא סתם בעיה  – אלא מכת מדינה של ממש. יש ערך עצום להתנדבות בעיסוק בהצלת חיים, אבל כאשר נערה בת 18 עוסקת בהצלת חיים ובה בעת מסכנת את חייה שלה, זו ההגדרה הקלאסית ל"מצווה הבאה בעבירה". כי ההתבוללות שנוצרת סביב ערכים הומאניים משותפים, היא זו המסוכנת, ההרסנית והקטלנית ביותר. זו ההתבוללות שגרמה לרבבות ומאות אלפי יהודי אירופה להתבולל כשהחלו להתערות בחברה; זו ההתבוללות, שעליה אמרה ראש הממשלה לשעבר גולדה מאיר ז"ל, כי כמוה כהצטרפות לששת המיליונים שנספו בשואה. זו סכנה.

 

***

 

בחזרה לקמפיין: במסגרתו, תלינו בסמוך למספר בתי חולים ברחבי הארץ, בעיקר בירושלים, מודעות אזהרה, הפונות לבנות השירות המתנדבות בהם, בזה הנוסח: "בת שרות לאומי יקרה – עיצרי! קריאת מודעה זו יכולה להציל חיי אדם! אנחנו מברכים אותך על שהחלטת להתנדב לעסוק בהצלת חיים בבית החולים הסמוך. אך דעי – בזמן שבו את עוסקת בהצלת חיים, גם חייך שלך בסכנה! למוקד הפניות של ארגון להב"ה הגיעו עשרות תלונות מבית החולים בו את מתנדבת, על עובדים ערבים בבית החולים, היוצרים קשרים עם בנות השירות הלאומי, מתחילים איתן, ומנסים לפתות אותן. ההתבוללות מסוכנת לעם ישראל! אם נתקלת בחברה יהודייה שנפלה לקשר עם ערבי, דווחי עוד היום לארגון להב"ה במספר: 074-78713903. וזכרי: בת של מלך יוצאת רק עם בן של מלך!"

 

***

 

חשוב להדגיש: אין לי דבר וחצי דבר אישי נגד השירות הלאומי. להפך – אני חושב כי מדובר בערך חשוב ומבורך. הבת שלי החלה השבוע, בברכתי, להתנדב במסגרת השירות הלאומי. אך לא ייתכן שמטרה לאומית ביסודה, תהפוך לפגיעה והטרדה לאומנית של בנות ישראל. אותן בנות שירות לאומי רבות שנפלו לקשרים עם ערבים, אותן אנו מלווים (רק השבוע הגיעה פנייה חדשה לגביי בת המתנדבת בבית חולים מוכר בירושלים, שנפלה גם היא), לא מגיעות משכבות מוחלשות בחברה; אלו מיטב בנותיה של הציונות הדתית: מפתח תקווה, גבעת שמואל וגוש עציון. ואין פוצה פה ומצפצף. הגיע הזמן לעצור את המחדל הזה.

 

 לדיווחים ותרומות: 074-7871390

להערות: [email protected]

 

פורסם בעלון השבת 'מצב הרוח'

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה