שנזכה למנהיגים של אמת

שנזכה למנהיגים של אמת

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין

 

שנזכה למנהיגים של אמת

 

נכון לשעה בה אתם קוראים שורות אלו, אנו נמצאים כבר אחרי הגשת הרשימות לבחירות לכנסת, שיתקיימו בעוד כחודש וחצי. אולם נכון לשעת כתיבת שורות אלו, אנו נמצאים ימים בודדים לפני סגירתן. המפה הפוליטית עדיין לוטה בערפל. עדיין לא ברור מי ירוץ עם מי, והאם תהיה בסופו של דבר בשורה של אחדות גדולה במחנה הלאומי-תורני או לא. ברקע, אנו בעוצמה יהודית זוכרים היטב את יום סגירת הרשימות בבחירות לכנסת הקודמת – אז, הפר רפי פרץ את ההסכם שחתם עם עוצמה יהודית, וחבר לבנט.

 

פרשת השבוע שלנו מלמדת עיקרון חשוב שמתייחס ישירות לאותו חילול השם אדיר שגרם יו"ר הבית היהודי הקודם כשהפר את התחייבותו לעוצמה יהודית. לאחר שיתרו מסביר למשה כי לא יוכל לנהל לבדו את מערכת המשפט של עם ישראל, הוא מציע לו לבחור אנשים נוספים שיטלו חלק במלאכת השיפוט. אולם אותם אנשים, אומר יתרו למשה, חייבים להיבחר על פי קריטריונים ספציפיים. האנשים הללו צריכים להיות, כלשונו של יתרו, "אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע".

 

משה מקבל את עצתו של יתרו ומחליט לנהוג על פי דבריו. אולם הכתוב מלמדנו שלאנשים אותם הוא בוחר, קיימת רק תכונה אחת מארבע התכונות שהציג יתרו למשה: "וַיִּבְחַר מֹשֶׁה אַנְשֵׁי חַיִל מִכָּל יִשְׂרָאֵל". ולכאורה הדבר תמוה, שכן קודם לכן נאמר במפורש: "וַיִּשְׁמַע מֹשֶׁה לְקוֹל חֹתְנוֹ וַיַּעַשׂ כֹּל אֲשֶׁר אָמָר".

 

חלק מהמפרשים מתרצים כי משה בחר את האנשים שיכל לדעת בוודאות את תכונותיהם, כאשר אין לו את היכולת לדעת האם כל אחד הוא אכן איש אמת. אולם מפרשים אחרים מסבירים, כי משה אכן תכנן לבחור אנשים העונים על כל ארבעת הקריטריונים שהציב יתרו, אך מבחן המציאות הוא זה שמנע ממנו זאת: רובם ככולם של האנשים שמשה מצא, היו אנשי חיל בלבד, אותם לא היה קשה למצוא. אולם אנשי אמת, יראי אלוקים, ושנאי בצע – היו מעטים מאוד.

מוסר ההשכל החשוב הזה שמלמדת אותנו פרשת השבוע, מזכיר לנו שכאז כן היום: האמת הייתה ונשארה חומר גלם נדיר, שרבים תרים אחריה.

 

***

אנו, תלמידיו של הרב כהנא, משתדלים ככל יכולתנו להיות תמיד אנשי אמת. כאלה שיכולים להגיד בפה מלא שהמילה שלהם היא מילה; כאלה שיכולים להגיד בפה מלא "אמרנו – ועשינו". הרב כהנא נהג לשנן באזנינו את הגמרא במסכת שבת, לפיה "חותמו של הקב"ה – אמת". הרב הסביר שדווקא האמת היא חותמו של הקב"ה, ולא לחילופין הצדק או הרחמים, שכן ללא אמת – הצדק הוא אינו צדק, והרחמים הם אינם רחמים.

 

יהי רצון שהמנהיגים שייבחרו יהיו אנשי חיל, יראי אלוקים ושונאי בצע. או בקיצור: נבחרי ציבור ראויים.
שבת שלום.

לדיווחים ותרומות: 074-7871390
להערות: [email protected]

 

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה