שערוריה: במשך 3 חודשים לא נגבתה עדות מקטינה שנאנסה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב print

בת ה-13 שעברה אונס קבוצתי בידי בדואים התחננה למסור פרטים נוספים על האירוע אך הרשויות התעלמו. גם החלטת בימ"ש לא עזרה. הפרקליטות מאשימה את הרווחה, הרווחה את המשטרה והמשטרה הפנתה אותנו חזרה לפרקליטות

לא גבו השלמת עדות במשך שלושה חודשים (משטרת ישראל)

לא גבו השלמת עדות במשך שלושה חודשים (משטרת ישראל)

שערוריה בהתנהלות חקירת אונס קטינה בת 13 בידי שלושה צעירים בדואים.

במשך שלושה חודשים מתעלמות הרשויות מתחנוניה של הקטינה למסירת פרטים נוספים ומשמעותיים על התקיפה שעברה.

עורכת דינה פנתה לפרקליטות ולמשטרה ולא נענתה ובצעד חריג גם בית המשפט מסר החלטה על כך שיש לגבות עדות מהקטינה בהקדם אך גם זה לא הועיל. רק לאחר פניית הקול היהודי וכתבת רשת ב' אליה הפנינו את הסיפור, הועילו במשטרה ליצור קשר עם המשפחה.

לפני כארבעה חודשים עברה הקטינה אונס קבוצתי אכזרי לאחר שנמלטה עם צעירים בדואים מהוסטל בו שהתה בצו בית משפט. ההתנהלות המקוממת של ההוסטל נחשפה בהרחבה בתחקיר הקול היהודי.

החשודים עצמם, 3 צעירים בדואים מרהט בני 18 ו-19 נעצרו ושוחררו בשל טענות הפרקליטות לקשיים ראייתיים להוכחת אונס וטענתם כי המעשים בוצעו בהסכמתה של בת ה-13.

מאז, הקטינה שוהה במוסד צופיה, מוסד נעול של משרד הרווחה. לאחר שנקלטה במוסד פנתה הקטינה בבקשה למסור פרטים נוספים על האירוע אשר צפו ועלו בזכרונה, ואט אט אזרה אומץ לתארם בפני הרשויות. מדובר בפרטים משמעותיים על האירוע, אשר מי ששמע את פרטיו התקומם בצורה קשה כנגד הטענה שיכל להתרחש מרצונה החופשי של נערה בת 13, וגם מרצונה של נערה גדולה יותר כפי שטענו החשודים בנוגע למחשבתם.

אלא שלמרות פניות חוזרות ונישנות מצד עו"ד ורד לוי המייצגת את משפחת הקטינה מטעם ארגון להב"ה והפצרות הקטינה עצמה וצוות המוסד, איש לא ביצע השלמת חקירה וגבה עדות מהקטינה.

הפרקליטה המלווה, עו"ד הינד נאבלסי מפרקליטות מחוז מרכז, אמרה תחילה לעו"ד לוי כי תטפל בנושא.

לאחר מעל חדשיים שהדבר לא התרחש, קבעה בצעד חריג שופטת ביהמ"ש לנוער יפעת גפן כי יש להקדים ככל הניתן את השלמת החקירה לאור גילה הצעיר ומצבה של הקטינה.

אלא שגם החלטת בית המשפט לא עזרה ומאז עברו כבר שבועיים נוספים. מכתב של עו"ד לוי מלהב"ה שנשלח לפרקליטות ובו ציטוט החלטת ביהמ"ש אף לא זכה למענה או התייחסות כלשהיא. בנתיים מצבה של הקטינה אינו טוב, וגורם משמעותי למצבה לדברי בני משפחתה הוא התעלמות הרשויות וחוסר ההכרה בחומרת האירוע שעברה.

אמא של הקטינה סיפרה לקול היהודי כי היא מרגישה שאיש לא מכיר באונס. "איך הגיוני שאומרים שזה היה מרצון? הבת שלי בת 13! התעללו בה בצורה קשה שלושה בדואים. מבחינתי זה התרחש על רקע לאומני כי זו כזו אכזריות. זה היה מתוכנן, לקחו אותה מההוסטל, השקו אותה. איך אף אחד לא מתייחס שלושה חודשים? הבת שלי במצב לא טוב ולא מקבלת מענה".

אלא שאם לא די במחדל, מתברר שהרשויות מאשימות בו אחת את השניה, ובנתיים אין מענה לקטינה האומללה.

   | חילופי האשמות בין הפרקליטות למשטרה

בשבוע שעבר פנינו בקול היהודי לתגובת הפרקליטות ורק אז התייחסו שם לדברים וטענו כי בשל העובדה שבזמן שחלף הקטינה הגיעה לגיל 14 הרי שלא ניתן לשלוח חוקרת ילדים לגביית העדות.

בפרקליטות טענו כי למרות זאת האחריות היא על משרד הרווחה, והתעלמו מהעובדה שגם לפני שהיתה בת 14 לא נגבתה מהקטינה עדות, וגם לאחר מכן חוקרת נוער לא גבתה עדות מהקטינה.

"עורכת דינה של המתלוננת פנתה לפרקליטות במהלך חודש אפריל 2019 וביקשה שהקטינה תיחקר שוב על ידי חוקרת ילדים לאחר שמסרה פרטים נוספים על האירוע", נמסר מהפרקליטות במענה לקול היהודי. "באותו היום ביקשה הפרקליטות מהמשטרה לדאוג לכך שהמתלוננת תמסור עדות נוספת בפני חוקרת ילדים. בזמן שחלף מאז עברה המתלוננת את גיל 14, לכן בשלב זה, עליה למסור עדות בפני חוקרת נוער במשטרה. משרד הרווחה הינו המשרד אשר אחראי על חקירות ילדים, לכן יש לפנות אליו לתגובה".

במשרד הרווחה לעומת זאת האשימו את המשטרה ומסרו לקול היהודי: "על פי החוק חוקרי הילדים חוקרים ילדים עד גיל 14 בלבד, ומגיל 14 החקירות תחת אחריות המשטרה וזאת על פי החוק. המשטרה פנתה למשרד הרווחה בבקשה להשלמת חקירה כאשר הילדה היתה כבר בת 14, ומי שאמור לבצע את השלמת החקירה בשלב זה זו המשטרה. לפיכך עבודת השלמת החקירה מוטלת על המשטרה".

במשטרה מסרו לנו בתגובה כי יש לפנות לפרקליטות.

בעקבות הפניות נראה כי בכל זאת חלה התקדמות בנושא ובסוף השבוע פנו מהמשטרה למשפחת הקטינה בניסיון לתאם את הגעת הקטינה לחקירה.

למרבה המבוכה החוקרת שפנתה כלל לא ידעה כי הקטינה שוהה במעון נעול בצו בית משפט ולפיכך משפחתה לא יכולה להביא אותה לתחנת המשטרה.

   | אין מענה אמיתי לפגיעה 

במשפחה ובארגון להב"ה הביעו תקווה כי סוף סוף יתעוררו הרשויות וישלחו למעון חוקרת שתגבה את העדות, וכי הדבר יוביל לטיפול משמעותי יותר במקרה ומעצר מחודש של החשודים באונס.

ענת גופשטיין מארגון להבה המלווה את הקטינה ומשפחתה מסרה לקול היהודי בתגובה: "סיפור האונס והתנהלות המקוממת של הפרקליטות והמשטרה היא הוספת חטא על פשע. לצערנו הטיפול בקטינה לוקה בחסר ואין מענה אמיתי לנפגעות תקיפה מינית במדינת ישראל. ארגון להבה ימשיך לתת מענה טיפולי ומשפטי  לילדה ולבני משפחתה היכן שהמדינה כשלה.

עו"ד ורד לוי המייצגת את המשפחה מסרה בתגובה: "בצעד חריג הורה ביהמ"ש לנוער לפרקליטות להשלים את הליכי החקירה בתיק הפלילי התלוי ועומד כנגד 3 גברים שביצעו אונס קבוצתי בקטינה חוסה, זאת לאחר שהתקבלה עמדתנו כי ההשתהות הארוכה וחוסר המעש בכל הנוגע להשלמת החקירה פוגע בשיקום הקטינה ובטיפול בה.

בשל השיהוי הרב בטיפול המשטרה בעניין לא ניתן כעת להשלים את החקירה באמצעות חוקרת ילדים וזכויותיה של הקטינה מוסיפות להפגע כל העת. אני מקווה כי צוות החקירה יפעל כפי המוטל עליו וישלים את חקירת הקטינה בהקדם, ע"י שליחת חוקרת למוסד בו היא שוהה ומטופלת".

תגובות