תקומה יהודית

תקומה יהודית

מאחורי הלהבות // בנצי גופשטיין 

 

תקומה יהודית

 

בפרשת השבוע, מתואר המשא ומתן הידוע המתנהל בין עפרון החיתי לאברהם אבינו, בנוגע למכירת מערת המכפלה עבור קבורת שרה. לאחר שהמשא ומתן מסתיים ואברהם ועפרון מגיעים להסכמה על עלות השטח, אומר הפסוק: "וַיָּקָם שְׂדֵה עֶפְרוֹן אֲשֶׁר בַּמַּכְפֵּלָה אֲשֶׁר לִפְנֵי מַמְרֵא: הַשָּׂדֶה וְהַמְּעָרָה אֲשֶׁר-בּוֹ וְכָל-הָעֵץ אֲשֶׁר בַּשָּׂדֶה, אֲשֶׁר בְּכָל גְּבֻלוֹ סָבִיב".

 

מה פירוש "ויקם שדה עפרון"? מסביר רש"י במקום: "תקומה היתה לו, שיצא מיד הדיוט ליד מלך". אברהם אמנם לא היה מלך, אך הוא בהחלט בן של מלך – הוא אברהם העברי, שהחל להפיץ את בשורת ה' בעולם. לכן כינויו "מלך", מורה על ערכו וחשיבותו אל מול עפרון, שהיה גוי. בהעברת הבעלות על מערת המכפלה מידי עפרון הגוי לאברהם העברי, היהודי, השתבח שדה המערה.

 

לצערנו הרב, בחיינו כיום, בפעילות היומיומית השוטפת בארגון להב"ה, אנו נתקלים באופן תדיר במקרים ההפוכים. המקרים, שבהם "נפילה הייתה לו"; מקרים של מכירת בתיהם של יהודים בארץ ישראל לידי גוים. לא מדובר במקרה בודד, ואפילו לא בעשרות מקרים, אלא במאות רבות.

 

מעבר לכך שמדובר באיסור דאורייתא של "לא תחנם", מכירת בתי יהודים לגוים, לרוב ערבים, ושלרוב מתרחשת בתוככי ריכוזים יהודיים, מהווה כר פורה להתפרצותו של נגיף ההתבוללות, באופן חריף ביותר. אין מנוס מכך, וזהו טבעו של עולם: מגורים בסביבת חיים משותפת ליהודים וגויים, גורמת לעלייה חדה בהיקף נישואי התערובת. זו גם הסיבה שבגינה ביהדות ארה"ב, ובכלל, בכל הריכוזים היהודיים בחו"ל, אחוזי ההתבוללות הם גבוהים במיוחד, והולכים ומאמירים מדי שנה.

 

מבחינה חוקית, באופן אבסורדי, לא ניתן כיום לעשות רבות בנושא. עד שחברי הכנסת הדתיים והחרדים יתעוררו (וננצל במה זו לקרוא להם לעשות כן ולמצוא פתרון לבעיה), נגיד מה כן ניתן לעשות, והוא להגביר את אמצעי ההסברה: לעמוד על חומרת האיסור של "לא תחנם", שלמרבה הצער, גם משפחות דתיות וחרדיות נופלות בו לא אחת, כתוצאה מתאוות בצע שקשה לעמוד בפניה. על כל יהודי שמוכר את ביתו לגוי, ובפרט לגוי שהוא חלק מאומה שעימה מנהל עם ישראל מלחמה עקובה מדם במשך למעלה ממאה שנה, לדעת: אמנם כעת הוא מרוויח ממון רב ממכירת הנכס שלו, ואולי אף בשווי של עשרות אחוזים מערכו המקורי. אך ייתכן בהחלט שהוא גם שותף ליצירתו של מקרה ההתבוללות הבא. האם מצפונו יוכל לשאת זאת? מה יענה ביום תוכחה?

 

***

 

בשבת זו, שבת פרשת חיי שרה, אותה אנו רגילים לחגוג ברוב עם בהשתתפות עשרות אלפי יהודים בעיר האבות, אנו חוגגים השנה בצמצום, על מנת לשמור על חיינו, ומתפללים כי נזכה לתקומה יהודית בלבד בארץ ישראל, בדרך לגאולה השלמה.

שבת שלום.

 

לדיווחים ותרומות: 074-7871390

להערות: [email protected]

פורסם בעלון השבת 'מצב הרוח'

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה