וזכני לגדל בנים// ענת גופשטיין

וזכני לגדל בנים// ענת גופשטיין

וזכני לגדל בנים ובני בנים חכמים ונבונים.

כולם רוצים ילדים מוצלחים, אבל זה לא תמיד הולך; הילד או הילדה עושים שטויות ומסכנים את עצמם. אחד הדברים הקשים בעבודה שלי זה לעמוד מול הורה מאוכזב שהבת שלו רועה בשדות זרים. האכזבה הגדולה מולידה לעיתים ריחוק וניתוק ובמקום להלחם על הילדה – נלחמים בה, מה שמנתק עוד יותר.

הקושי של ההורים קורע את הלב; רגשות אשמה, בושה, אכזבה ויאוש. נשאלת השאלה: איך קורה שדווקא עם המשפחה, במקום בו יש ציפיות גדולות אנו מרשים לעצמנו לשבור את הכלים, לאיים לצעוק להעליב?

חינוך שכזה לא מקדם דבר, אלא רק יוצר ריחוק בין ההורים לילדים. לעיתים נראה שהילד לא מקשיב והקול של ההורה לא נחוץ. אך דווקא ברגעים כאלו, אנו צריכים לזכור שהורות היא מנהיגות, שנבחנת דווקא ברגעים הקשים. הקול של ההורים שלנו הולך איתנו כל הדרך ומהדהד לנו כל הזמן. זה המצפון והמצפן שלנו. ואנו כהורים צריכים להשמיע אותו, להציב גבול ברור, שעטוף ומרופד באהבה.

בשבוע האחרון קיבלתי מכתב מאמא שהילדה שלה יצאה מהכפר. אמא מדהימה, שנלחמה על הילדה שלה לאורך כל הדרך, ולרגע לא נפלה ליאוש. וכך היא כתבה לי: "ענת, אני מבקשת לפנות דרכך להורים של אותן בנות שנופלות למצבי סיכון ובנות מתבוללות. אל תנעלו את הלב, אל תאיימו או אנחנו או הוא, זה לא עוזר. אל תגידו 'את לא הבת שלנו'. אל תמחקו את הילדה ואל תאבדו אותה. שבו, דברו איתה ותנסו להבין את העולם שלה. מה הביא אותה לעשות מעשה כזה. נכון, זה לא נעים, בושה מכל המשפחה והשכנים, ויחד עם יסורי המצפון שנכשלנו בחינוך, זה בכלל קשה. אבל אני מבקשת: דונו אותה לכף זכות. היא לא פועלת מרשעות, חלילה. זו תמימות".

היא המשיכה וכתבה: "בבקשה, אל תפנו לה גב. תשארי אמא אוהבת, תישאר אבא אוהב. תתפללו שה' יפתח לה עיניים, ואף פעם אל תתיאשו מהילדה שלכם. תלחמו על הילדה שלכם. תנו לה מקום בלב שלכם".

"ודבר נוסף: אל תתביישו לפנות לעזרה מקצועי. תבקשו עזרה. אל תישארו לבד. לשמחתי, ארגון להבה, כאן בשביל לעזור, ולא פעם בחירוף נפש הם לא התייאשו מהבת שלי וחיזקו אותי, וזה בסופו של דבר מה שהחזיר את הילדה שלי הביתה", חתמה האם היקרה.

ולי נותר רק להתרגש, ולאסוף כוחות להמשך הפעילות והמאבק להצלת בנות ישראל.

את הטור הזה אני כותבת בדמעות על גיסי היקר והאהוב רפאל דיין זצ"ל שהחזיר את נשמתו לבורא, רפאל איש צדיק וישר שזכה להקים יחד עם אחותי גילה דור ישרים מבורך. יהי זכרו ברוך.
פורסם בעלון השבת גילוי דעת.

0

תגובות

אהבתם את הפוסט?! שתפו ...

מאמרים נוספים בלהבה